Нараквица и прстен со гумени ленти

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како се прават нараквици и прстени со гумени ленти многу лесно. Nердани исто така може да се направат, единствената разлика помеѓу трите работи е должината.

Дали сакате да знаете како можете да го направите сето ова?

Материјали што ќе треба да ги направиме нараквицата и прстенот

 • Гумени ленти од многу бои или бои што најмногу ви се допаѓаат.
 • Транспарентни затворачи како куки.

Рацете на занает

 1. Можете да изберете а шема за изработка на нараквици, наизменични бои, ставајќи две гумени ленти со иста боја и друга или како што решив да ги мешам боите по случаен избор. Друга опција е да користите единствена боја за целиот сет и да додадете некои детали како што се топчиња или елементи што висат.
 2. За да одиме да ја составиме нараквицата, треба само закачете една гума со друга како што може да се види на фотографиите подолу. Веднаш штом ќе земеме неколку гумени ленти, мора да закачиме еден од краевите во затворачот за да не се расклопи она што го ставаме.

 1. Како што очекувавме, зависи од тоа што сакаме да направиме (прстен, нараквица или ѓердан) ќе мора да ставиме повеќе или помалку гумени ленти и со тоа да го направиме гумениот ланец повеќе или помалку долг. Исто така, ќе зависи од кого ќе бидат, од тогаш ќе треба да земеме предвид колку се тенки или дебели зглобот и прстите на лицето.
 2. За да завршиме, треба само закачете ја последната гума на куката за прицврстување што ќе биде бесплатно.

И подготвени! Сега можете да започнете да правите ваков вид накит за да го подарите или за себе или едноставно да не забавувате некое време.

Можете исто така да додадете топче, приврзок или друг елемент што не тежи многу. Ова ќе биде во случај на нараквици или ѓердани.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе ги направите овие занаети.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.