Нараквица со топол силикон и јаже

Топла силиконска нараквица

Во овој занает ние ќе направиме многу едноставна нараквица со употреба на јаже и топол силикон да се направи украсен камен.

Дали си спремен?

Материјали што ќе ни бидат потребни

Самостојни материјали за нараквици

 • Јаже
 • Пиштол за топол лепак со неколку стапчиња за лепило
 • Обоени камења, сјај, светки или што и да имате за да го обоите каменот на нараквицата.
 • Масна хартија.
 • Ножици

Рацете на занает

1. Прво на сите ќе исечете го јажето потребно за да го измерите нашиот зглоб или онаа на лицето на кое сакаме да и ја подариме оваа нараквица. Ние го пресековме јажето на половина.

2. Ние го подготвуваме креветот за да го ставиме силиконот. Ставаме парче мрсна хартија и додаваме малку топол силикон за да се направи основа. 

Чекор 1 нараквица

3. Ги ставаме камчињата или она што го избравме за украсување на оваа силиконска основа и можеме да ги краевите на јажето така што ќе остане фиксирано на каменот.

Чекор 3 Нараквица

4. Одозгора ставаме повеќе силикон да го покриеме она што само го ставивме. Чекаме неколку секунди и ставете уште едно парче мрсна хартија одозгора и тоа израмнуваме малку за да го израмниме.

чекор 3.2

5. Пред да се исуши го ставаме сСоздадете заоблена основа така што каменот ќе добие некаква форма. Избрав картонска ролна тоалетна хартија што ја обложив со масна хартија.

Чекор 5 нараквица

6. Откако ќе се исуши, со помош на некои ножици можеме да го обликуваме силиконскиот камен како што сакаме и да ги завршиме рабовите.

7. Многу е веројатно дека кога каменот целосно ќе се исуши, тој ќе биде мат, наместо сјаен. Ако сакаме да биде сјајно, само треба да го приближиме до изворот на топлина како железо. Чекаме една минута и проверуваме како се одвива. око! Не оставајте го тоа премногу долго или силиконот ќе стане премногу мек и може да се распадне и да се деформира.

Силиконска нараквица во последен чекор

Се надевам дека ќе се расположите и ќе ја направите оваа нараквица или сорти бидејќи има многу опции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.