Научете да додавате носејќи со овој занает

Овој занает е одличен за децата да научат да додаваат со носење. Покрај тоа, занаетот може да се направи со детето за да знаат каква е постапката, а исто така и за да се чувствуваат вклучени во сопственото учење. Занаетот е нешто макотрпен, па затоа е важно да има некој возрасен човек кој ве придружува, ве води и помага во текот на целиот процес.

Откако ќе започнете да го правите занаетот, објасни му на детето зошто се спроведува секој чекор, така што тие подобро ќе го разберат процесот на додавање што се спроведува. Прочитајте за да го направите овој идеален занает за додатоци.

Што ти треба за занаетчиството

 • Картон
 • Ножици / секач
 • 1 владетел
 • 1 пост-тоа
 • Црн маркер

Како се прави занаетчиството

Прво треба да го поделите картонот на два дела како што можете да видите на сликата, во едниот дел ќе ја направиме структурата на собирањето, а во другиот ќе ги направиме круговите за броевите. Smallе направиме два реда броја од 0 до 9 во мали монети.

Откако ќе го имаме, ќе го исечеме. Потоа во преостанатиот дел од другиот дел од картонот ќе направиме структура како онаа што ја гледате на сликата. Да може да се стави дел од десетиците, од единиците, резултатот и процесот на вршење на носењето, така што детето ќе го разбере.

Конечно, откако ќе имаме сè подготвено и исечено (можете да го направите со ножици, но полесно е ако го направите со секач), ќе започнеме да ги правиме сумите со картонски монети. За десетици можете да направите мал знак за детето да знае каде да ги постави.

Откако ќе заврши занаетот, ќе треба само да му објасните на малечката како се изнесените суми и да го натерате да ги направи како што гледате на сликата. Лесно е за вас и ќе го научите процесот многу брзо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.