Научете да плетете со картонска риба

Здраво на сите! Во денешниот занает Toе ја направиме оваа curубопитна картонска риба совршена за учење на ткаење. Овој занает ни овозможува да направиме и разбереме како се различните видови основни шевови што можеме да ги направиме за да ткаеме.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да ги направиме овој занает за да научиме да плетеме.

 • Залиха на картички од најмалку две бои, еден за рибите што ќе содржат „конци“ од искривениот и друг за тоа што ќе бидат конците на ткаенината. Деформата се деца што се прицврстени на разбојот, додека ткаенината се деца што ги испреплетуваме со искривувачот за да добиеме ткаенина што треба да се исткае.
 • Ножици и секач
 • Молив

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е нацртајте риба на едноставен начин на картонот. Можете да го направите тоа со големината што ја сакате, толку ќе биде поголема површина за да научите како да плетете.
 2. Ние ја исечевме оваа риба.

 1. На делот од телото цртаме неколку линии кои одат од глава до опашка, на овој начин линиите ќе го окупираат најширокиот дел.
 2. Ние ќе ги разгледаме овие редови со секачот да може да ги отвори без да стигне до краевите на рибите. Ова ќе биде нашата основа, нашиот разбој со искривување, каде што почнуваме да ткаеме.

 1. Сега во друга боја на картон ќе одиме исечете ленти од околу половина сантиметар. Можете да користите неколку бои на картон ако сакате да направите одреден дизајн за да видите каков ќе биде резултатот пред да го пренесете на ткаенината. На овој начин, покрај учењето, Овој занает служи и како референца за дизајнот што сакаме да го фатиме. 
 2. Сега останува само да се поминат картонските ленти помеѓу искривувачот.

И подготвени! Сега само треба да најдеме слики од различни форми на рамен ткаат како плитка и да започнеме да вежбаме.

Можеби ќе ве интересира: Ние правиме домашен разбој со парче картон

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.