Научете да украсувате со decoupage: како да започнете со оваа техника

Научете decoupage

Не само кога ќе пристигне зимата е идеално време да се посветите на занаети. Исто така во пролетта, па дури и повеќе, во прекумерните топли денови на летото, моментот е да се посветиме на практичните работи. Декупаж е дефинитивно еден од нив, заедно со ткиво, На пример.

Ако сте почетник, да ја научите техниката на decoupage Првиот чекор е да се добијат алатките и материјалите што треба да се користат и како да се направи тоа. Тука ќе ги научиме основите за да можете да започнете да работите на нив занаети на декупаж.
Првото нешто што ви треба е лепак за декупаж. Можете да го подготвите за одредена работа и потоа да го имате подготвено за следната. Едноставно треба да ставите 60% лепак и 40% вода во тегла со капак.

Научете decoupage

Поважни се четките, кои мора да бидат поголеми ако работите на голема рамна површина. Во овие случаи, дури и мал валјак може да биде корисен за да се спречи формирање на непожелни воздушни меури. Треба да се користат и други четки со различна големина. Не заборавајте дека ви требаат и ножиците.

Конечно, најважната работа во decoupage е хартијата. Како што можете да замислите, на пазарот има сите видови, но се претпочита да се избере најмалку густа и матна. Вие всушност можете да користите хартија за завиткување или дури и весник, тоа ќе зависи од видот на декор дека сакате

Сјајна хартија е потешка за ракување и затоа се препорачува да се користи само по многу вежбање со оваа техника. Крпи, кои нудат широк спектар на дизајни, се исто така многу корисни.

Откако работата за поставување на хартиите според избраниот дизајн, мора да ја нанесете сјајната нијансирана боја. Мора да ставите најмалку 3 слоја. Ако сакате, можете да користите и мат боја или сјај за вода. Можете исто така да ја купите вистинската боја за антиквитети.

 

Повеќе информации - Што е decoupage

Извор - темполиберо.pourfemme.it


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.