Како да се нацрта був со негативната техника. Во само шест чекори ќе го имате подготвено!

Ќе видиме како да се нацрта був со негативната техника, користејќи црна карта и бел молив. Многу забавна активност за децата, бидејќи тие не се навикнати да цртаат во бело и тоа е нешто што ќе ги изненади.

Материјали:

 • акции на црна карта.
 • бело обоен молив.
 • гел маркер.
 • молив.
 • гума за бришење.

Процес:

Следете ги овие чекори за да ги нацртате основните линии:

 1. Трага а вертикална линија во центарот на хартијата, тоа ќе биде оска на симетрија и на врвот два круга.
 2. Нацртај а поголем круг и помал во секој од двата круга.
 3. Потоа означете a круг што поминува низ точката каде што двата круга се среќаваат со оската на симетријата.
 4. Направете три триаголници, едниот за клунот, а другиот за ушите на бувот.
 5. со две криви ќе имате крило, погледнете ја сликата за да ја нацртате. Направете го истото со другиот. Нацртајте три елипси за канџи.
 6. Завршува обележувајќи некои бранови што ќе ни послужи како пердуви. Бренд две редови за багажникот на овој начин ќе има поголема стабилност.

 • Започнува со удари и основни линии со молив без да стискаш скоро ништо, ако направиш грешка можеш да користиш гума. Оние линии можете да ги оставите без бришење што ќе дадат поработен изглед или да ги избришат откако ќе завршите.
 • Означи сега со бел молив линиите што се од цртежот, тука можете да го притиснете моливчето малку повеќе затоа што веќе сте на нешто безбедно.

 • Продолжете вака до да се заврши цртежот на бувот.
 • Започнете сега со засенчените, можете да направите коси паралелни линии ...

 • И на овие редови означи над другите да се засили тонот. Гледате како го завршувате целиот цртеж со засенчување, имајте предвид каде удира светлината за да се создаде тој 3Д ефект.
 • Конечно со гел маркер, обележете ги оние светлосни точки што сакате да ги потенцирате и ќе го завршите цртежот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.