Направи сам: Место за гребење мачка

Стругалка за мачки

Како што минуваат деновите, го гледаме тоа Gato (нашата драга мачка-бебе) се куки со ноктите до која било груба и мазна површина за да ги изостри вашите мали нокти. Ова предизвикува влошување на некои делови од домот, па денес ви го претставувам едноставниот стругалка што и го направив.

Со овој стругалка, веќе нема да оштети ниту еден вид мебел нема тепих дома, така ќе имате остри мали нокти за да ги фатите мувите во градината и да ги ползите деловите на телото кога ќе ве гризат.

Материјали

Стругалка за мачки

 • Правоаголен тенок картонски контејнер.
 • Фино морско јаже.
 • Листови весник.
 • Силиконски под.
 • Силиконски шипки.
 • Ножици
 • Ревност.

Proceso

Прво, ќе го исечеме малиот отвор на контејнерот за да го отстраниме ентериерот. Со овој мал остаток ќе исечеме правоаголник. Потоа, ќе ја пополниме внатрешноста на правоаголен контејнер на весникот да го направи тоа многу потешко и посилно.

Со картонскиот правоаголник што го направивме претходно, ќе го затвориме садот целосно со помош на мала лента, така што ќе биде целосно херметички, а мачката нема пристап до внатрешноста. Потоа, ние го навиваме јажето низ контејнерот, фиксирајќи ги краевите и клучните точки на стругалка за да не се ослободи јажето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.