Самостојно украсуваме велигденска тетратка

Денес дојдов со многу забавен занает за овие велигденски празници, да видиме како украсуваме велигденска тетратка, За ова ќе користиме тетратка што веќе ја имаме и ќе ја украсиме со многу смешен зајак, совршен за овие денови за одмор.

Материјали:

Материјалите што ќе ги искористиме за украсување на тетратката се следниве:

 • Тетратка.
 • Акции на картички со две бои.
 • Лепак
 • Ножици
 • Украсена хартија.
 • Мастило
 • Црно пенкало.

Процес:

 • Поставете ја тетратката што ја сакате за вашиот занает. Во мојот случај, тоа е пропагандна што ја сакав и сакав да и дадам поличен изглед. Залепете ја украсената хартија и на предните и на задните корици. Користев старо хартија со велигденски јајца, што беше одлично во оваа пригода.
 • Пренесете го калапот до картонот и исечете го тогаш онолку парчиња колку што ставате во калапот.

 • Ова е мувла за да го направите зајакот, само треба да го испечатите во големината на тетратката што ја имате, Нацртајте ги картите во боја и исечете онолку пати колку што имате бројот на парчето.

 • Тогаш мастило го целиот преглед на парчињата, ќе му дадете пореален изглед на димензијата. Како што можете да видите на сликата, границата е во сина боја затоа што е бојата на бојата што ја користев, ушите и носот се во оваа боја.
 • Конечно лепете ги парчињата како што е наведено во цртежот на калапот. Исто така, направете детали за очите, устата и руменило со пенкало.

И ќе биде наведете ја тетратката персонализирана така што овој Велигден можете да го користите и да се забавувате пишувајќи.

Можете исто така да користите ева или пена гума наместо картон. Комбинирајте ги боите што најмногу ви се допаѓаат, па дури и направете додатоци, како што е лак ако е девојче или вратоврска или машна ако е зајаче.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.