Обележувачи за книги

Обележувачи за книги

Ако сакате да ги читате и обележувате своите страници, можете да ги направите овие обележувачи во форма на кактус. Неговиот дизајн е идеален, бидејќи тие секогаш ги сакале овие сочни растенија за нивните бои, форми и мали цвеќиња во боја. Не е потребно да се имаат многу сложени материјали, можеби малите магнети може да бидат малку далеку од нашите можности, но сега во многу чаршии можеме да ги најдеме. На видеото што го направивме можете да видите до три различни кактуси за да можете да го направите оној кој најмногу ви се допаѓа, па дури и сите три ...

Материјалите што ги користев се:

 • картонска боја во боја (темно зелена, светло зелена, жолта, розова и зелена декоративна хартија)
 • мала розова помпон
 • молив
 • ножици
 • лепак
 • мал секач за форма на цвет
 • мали магнети
 • целофан

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Избираме парче зелен картон и насликаме кактус на дното. Ние го преклопуваме картонот веднаш на крајот од горниот дел на кактусот и го отсекуваме цртежот

Втор чекор:

Кога ќе го отвориме исеченото, треба да имаме две кактуси заглавени заедно. Ние ги расплетуваме и ставаме магнет на секој крај од обликот на кактус. За да можете да ги залепите подобро е да користите парче целофан бидејќи ќе го залепи безбедно. Осигуруваме дека магнетите ќе се спојат кога ќе ја затвориме структурата, бидејќи ако едноставно ги залепиме, нивните столбови може да не се спојат.

Трет чекор:

Ние го лепиме внатрешниот дел од кактусот со другиот внатрешен дел од другиот кактус. Двата дела мора да се спојат, освен во областа каде што се магнетите. Со помош на врв и црн маркер цртаме мали линии на врвот на кактусот. Со малку лепак ставаме мала розова помпон.

Четврти чекор:

Ги избираме другите карти во боја и ги цртаме другите различни кактуси. Willе го сториме тоа како што направивме со првиот. Ние цртаме, преклопуваме картон, исекуваме, ставаме магнети, ги спојуваме обете парчиња и го украсуваме неговиот надворешен дел. Во овие два кактуси украсив со малку цвеќиња што ги направив со помош на машина за печат. За да можете да ги поставите обележувачите во книгата, мора да ги отворите и да ги поставите помеѓу страниците и тие ќе се држат вертикално со помош на магнетот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.