Ознаки за братството #yomequedoencasa

Здраво на сите! Денес ние ќе ја направиме оваа прекрасна обележувач на братството. Ние сме во Велигден, и иако оваа година чекори или братства нема да излезат на улица, можеме да направиме некои тематски занаети од овие денови. Совршено е да окупираме малку од нашите денови заедно со најмалите дома.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ги направиме обележувачите на нашето братство

 • Картон од три бои, од кои две за да се создадат братства, па обидете се да изберете бои за облеката на некои братства што ги познавате.
 • Лепак, стап или двострана лента
 • Означи пенкало
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. За да започнеме ќе исечете правоаголник од ширината и должината што сакаме да ги има нашата обележувач и го оставаме настрана додека го правиме остатокот од занаетот.

 1. Време е да ги направиме браќата, ние ќе ги исечеме следниве парчиња, обидете се да ги одржите мали. За главите, два ромба, еден од нив може да се заокружи во еден агол, така што тие се различни. Телата ќе направат два триаголника со горниот агол заоблени. За наметката, две полукружни парчиња што излегуваат од двете страни на телото. И тенки ленти за изработка на орнаменти.

 1. Почнавме да ги собираме браќатаЗа да го направите ова, ние го лепиме телото во центарот на наметката, потоа го ставаме ременот или разни украси на навиката.

 1. Ние го преклопуваме испакнатиот дел од наметката на телото.

 1. Ние ја лепиме главата и насликаме две очи и некои копчиња со црн маркер.

 1. За да завршиме, треба само лепете ги братствата на врвот на правоаголникот што го подготвивме на почетокот на занаетот.

И подготвени! Можете да ги направите браќата како сакате, можете да додадете уште малку или да ставите свеќа или крст за да ги украсите повеќе.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает. И запомнете ја #yomequedoencasa.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.