Обележувач за капа на Дедо Мраз

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме а Обележувач за капа на Дедо Мраз. Многу е едноставно да се направи и совршено да се прави со деца овие празници или да се дава заедно со книга или друг сличен подарок.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме обележувачката капа на Дедо Мраз

 • Картон или густа црвена хартија
 • Тенка бела хартија, можете да ја користите онаа на некои списанија
 • Пиштол за топол лепак
 • Пенкало или молив
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е нацртајте капа на црвената хартија. Може да најдете образец за трага ако сакате.
 2. Se преклопете ја хартијата на половина за да ја исечете шапката и така набавете две парчиња еднакви Неопходно е да имате две парчиња бидејќи листовите со книгите ќе бидат зафатени помеѓу нив како стегач.

 1. Ставете топол силикон на врвот на едно од парчињата капа да ги залепиш двете парчиња само на тој дел. Добро притискаме за да бидат добро залепени.

 1. За да добиете подобар резултат можете поднесете ги рабовите залепени со силикон да ги натера да се соберат и да изгледаат како едно цело парче.
 2. Исечете два правоаголници од бела хартија, ги ставаме заедно и ги исекуваме рабовите на брановиден начин да се симулира косата на долниот дел од капа. Секој дел го лепиме на дното на секое од црвените парчиња.

 1. Ние правиме две топчиња од хартија и лепиме на крајот од шапката, по една на секоја страна и ги покриваме двете со друго парче од бела хартија што претходно ќе ја стуткаме за да направиме текстура. Можете да го направите ова и со две бели помпони.

И подготвени! Веќе ја имаме нашата обележувач подготвена за употреба.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.