Облак со обоени капки

Овој занает е идеален за да се даде есенска боја и да се направи секоја соба во вашиот дом многу поелегантна. Покрај тоа, тој е многу едноставен, па затоа е идеално да се прави со деца, тие можат да го направат овој занает за да ја украсат сопствената спална соба! Материјалите што ви се потребни се основни и лесно се добиваат, така што со само неколку материјали можете да имате многу убав занает.

Идеално, децата да прават ануитет имаат над 6 години за да знаат добро да сечат но ако тие се помали, ништо не се случува сè додека имаат следење од возрасно лице при сечење работи.

Materialsе ви требаат материјали

 • ДИНА-4 бела хартија или картон
 • Бело тенка јаже
 • Виолончело или лепак
 • Тијарес
 • Обоена хартија или картонска боја во боја
 • Молив
 • Гома

Како се прави занаетчиството

Прво ќе треба да нацртате облак на хартија како што гледате на сликата и да го исечете. Откако ќе го исечете облакот, исечете три тенки бели жици со иста големина што ќе бидат обесени на облакот, така што капките вода подоцна можат да одат.

Ставете ги тенки жици со иста големина одделени едни од други на исто растојание во исечениот облак и лепете ги жиците одзади со мала лента како што гледате на сликата.

 

После земете обоени хартии исечени како што гледате на сликата и нацртајте две капки вода, Нацртајте ги само на првиот обоен лист и за да ги исечете, оставете ја остатокот од обоената хартија, на тој начин сите ќе бидат исечени во исто време и ќе биде полесно да ги имате сите капки во еден момент.

На крај, залепете ги капките на тенки рогови со малку валана лента што ќе треба да ја ставите зад капката за да ја залепите на јажето, а облакот со капки дожд ќе го имате подготвено!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.