Обликува игра за мали деца

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме а многу едноставна игра со форми и совршена за најмалите во куќата и да им помогне на нивното учење. Тие исто така ќе бидат забавувани некое време.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата игра на форми

 • Хартија или картон со соодветна големина за нашето малечко
 • Предмети што ќе ги користиме за да ги пополниме формите. Можете да направите форми со картон (кругови, триаголници, срца, starsвезди, итн.); празни или истрошени предмети, како што се контејнери за крем, картонски датотеки за нокти, итн; повеќе ревијални форми како што се ножици (ве советувам да имате кружен врв и прицврстете ги затворајќи ги со малку лента), ролни лента, лажици, вилушки итн. На кратко, сè што ќе помислите.
 • Црн маркер, подобро да се истакне што е можно подебело. Можете исто така да направите бојата на маркерот да наликува на таа на објектот.

Рацете на занает

 1. За да го направиме овој занает, ќе треба да направиме многу малку чекори. Првото нешто е исечете ја хартијата во правоаголник или половина круг. Важно е дека е или со големина што детето може да ја користи седејќи или многу голема за да може да се движи полнејќи ја.

 1. Вториот чекор е ставете ги сите предмети на хартијата за да видите каква позиција најдобро е да ги собере сите работи. Откако ќе се постигне ќе трага по неговиот преглед со црн маркер.

И подготвени! Веќе ја имаме подготвена играта за најмалите во куќата да се забавуваат со пребарување и совпаѓање на контурите и предметите.

Добрата работа кај оваа игра е што можеме да ги разликуваме формите правејќи други улоги како одминува времето, а децата побрзо се научуваат да квадратуваат конкретни фигури.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.