Картони во боја за работа на броевите

Во денешниот занает ќе направиме обоени картички со броеви од 0 до 9 за да можеме да работиме на броеви, собирање, одземање, множење или делење со децата, само вашата фантазија може да ви каже како да го работите! Идеално, со толку многу броеви, На броевите може да се работи и во смисла на единици, десетици, стотици и единици илјада.

Тоа е едноставен занает, но бара многу време и посветеност, па ако го правите со мали деца, подобро е да ги правите на делови во различни денови, а ако го правите со постари деца, тие сепак бараат мал надзор. Не губете детали за да можете да направите картички во боја за да ги работат броевите.

Материјалите што ви требаат

 • 4 обоени картони (сина, црвена, зелена, жолта)
 • 1 ножици
 • 1 молив
 • 1 гума за бришење
 • 1 владетел
 • 1 мала гумена лента

Како да го направите овој занает

Прво ќе мора да ги поделите картичките како што гледате на сликата за да креирате картички со иста големина, на овој начин сите картички ќе имаат иста големина и ќе можете подобро да ги извршувате активностите што ви се јавуваат за работа на математика и броеви. Во овој случај направивме картички широки 7 см и долги 13 см. Со овие мерења можете да ја пресметате големината што ви треба за картичките.

Кога ќе ги имате дефинирано картичките, ќе мора да ги исечете. Откако ќе ги исечете, ставете ги предните бројки нацртани како што гледате на сликите или сепак сакате да биде попривлечно.

Откако ќе ги имате четирите серии на броеви (по една серија за секоја боја), ставете мала еластична лента врз нив, за да можете да ја групирате секоја серија на бои со броевите што ги направивте. Веќе имате низа броеви за работа со децата!

Сигурно веќе имате идеи да ги користите картичките ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.