Шарени полжави направени со ананас

Шарени полжави направени со ананас

Во овој занает ќе ве научиме како да направите некои смешни полжави користејќи некои мали ананасиНа Тоа е оригинален начин да се рекреираат овие смешни животни со тоа што ќе им дадете допир на боја со акрилна боја и ќе ги анимирате со парче нацртан картон.

Материјалите што ги користев за четири полжави:

 • 4 мали ананаси
 • Портокалова, сина, зелена и жолта акрилна боја
 • Четка за сликање
 • Парче картон
 • Портокалови, сини, зелени и жолти средства за чистење цевки
 • Типекс или бел маркер
 • Пластични очи
 • Лист
 • Пенкало
 • Ножици
 • Топол силикон и нејзиниот пиштол

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ги сликаме ананасите со акрилна боја. Willе обоиме секој со различна боја и инсистираме добро да го обоиме секој ќош од ананасот. Ние оставаме да се исуши ананасите.

Шарени полжави направени со ананас

Втор чекор:

Земаме лист хартија и ставаме ананас на врвот. Toе нацртаме повеќе или помалку и слободно што би било телото на полжавот. Willе ги нацртаме главата и телото. Ја отсековме фигурата што ја нацртавме.

Трет чекор:

Ја земаме фигурата исечена од хартија и ќе ја поддржиме на картон за да можеме користете го како образец. Со молив го цртаме прегледот на хартијата и веќе почнуваме да го цртаме. Makeе направиме до 4 тела на полжави. Ги отсекуваме фигурите.

Четврти чекор:

Цртаме со бел маркер или типекс на дамки со различна големина во долниот дел од телото на полжавот. Исто така, со моливчето ќе ги нацртаме устите и некои затворени очи. Обидете се да ги погледнете фотографиите како се направени за да останат смешна насмевка. 

Петти чекор:

Обележуваме што сме направиле со молив со црн маркерНа Обојуваме некои вдлабнатини на насмевката со Бело и црвеноНа Ние ги ставаме пластичните очи во областите каде што се потребни.

Шарени полжави направени со ананас

Чекор шест:

Toе го исечеме делот од телото или опашката на полжавот со правење дебела линија. 'Llе го свиткаме и тоа ќе биде основата што ни служи како поддршка од ананасНа Додаваме голема количина топол силикон за да може телото да се спои со ананасот.

Седми чекор:

Исечивме неколку парчиња чистач на цевки тоа ќе бидат роговите на полжавот. На едниот крај од нив ќе го засукаме да се направи обликот на врвот на рогот. Ги поставуваме роговите така што ќе ги залепиме со жешкиот силикон на задниот дел од главата.

Шарени полжави направени со ананас


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.