Домино во боја со пупки за уши

Овој занает е направен со мали деца. Тие одлично се забавуваа занаетчиски и уште подобро играјќи обоени домино со стапчиња за уши. Она што ќе го видите подолу е процес да го направите тоа со неколку брисеви, но бројот на брисеви може да биде онолку колку што сакате да поминете убаво како семејство.

Тоа е многу едноставен занает и децата ќе научат да ги разликуваат боите и исто така да одговараат на истите. Материјалите што ви се потребни се многу едноставни и исто така брзо се прават!

Што ти треба за занаетчиството

  • Пупки за уши
  • Шарена боја

Како се прави занаетчиството

За да го направите овој занает, тоа е многу едноставно. Забавно е подоцна да се прави и игра со мали деца. Првото нешто што ќе треба да направите е да изберете број на брисеви што ги сакате за вашето мајсторство во боја со брисеви за уши. Тогаш е потребно да имате подготвена боја и пластика за да не се дамка во процесот на создавање.

Земете памучна пупка и натопете го памучниот дел во бојата, која и да е боја што сакате. Тогаш, другиот дел од стапот ќе мора да има друга боја. Поделете ги боите на стапчиња за да можете подоцна да можете да играте добро домино, на пример, 7 делови од секоја боја што ја имате, други 7 од друга боја и така натаму, сè додека не ги завршите боите што ги имате.

Идеално, би требало да има најмалку 5 различни бои за да се направи играта позабавна за мали бои. Со оваа игра, најмалите ќе ги научат имињата на боите, нивната визуелна дискриминација и, исто така, моторните вештини за ставање брисеви на вистинското место.

Откако ќе ги имате стапчињата со боите, оставете ги да се исушат и откако ќе бидат подготвени can можете да започнете да играте и да си поминете убаво со вашите мали деца!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.