Огледало за Macrame

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како Направете едноставна огледало за Macrame. Овие огледала се многу убави и дадени. Бохо атмосфера во нашите соби.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашето огледало

 • Тркалезно огледало. Големината на огледалото ќе ја обележи големината на крајот со макрамето бидејќи ќе биде за околу 10 см повеќе, покрај големината на огледалото.
 • Јаже од природни влакна за макрама.
 • Ножици
 • Топол силикон (опционално) е зајакнување на огледалото, но не е навистина потребно.

Рацете на занает

 1. Одиме исечете јаже од еден метар приближно долго. Toе врземе јазол, така што јажето останува во круг. Исток кругот треба да биде помал од еден до два сантиметри од огледалото.

 1. На ова јаже ќе одиме врзување јажиња долги околу 30 см. Willе го врземе јазолот xxx.

 1. Штом јажето заврши, ќе го сториме тоа исечете уште 1м јаже и ќе го ставиме на растојание помеѓу 2-3см. Roе го земеме ова јаже со веќе поставените во претходниот круг на јаже со јазол XxX. Овој јазол ќе го направи јажето од 1м лизгаво. Putе ставиме две јажиња со јазол и две се јазли.

 1. Ние го ставаме огледало на врвот на макрамето што го направивме и повлечете го последното јаже од 1м за да го затворите на огледалото. Кога е цврсто, ќе врземе јазол за затворање.

 1. Сега добро ќе ги разделиме двата реда ресни.
 2. Конечно ќе чешламе парчињата јаже што се лабави во делови, прво долниот ред, а потоа горниот. И ние ќе сечеме така што сите ќе бидат на иста висина.
 3. За да не се помести јажето, можеш ставете малку вода измешана со лепак или лак.

И подготвени! Веќе го имаме нашето огледало подготвено за украсување на нашите соби.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.