Организатор на работната маса со картон

Организатор на работната маса со картон

Со овој занает ќе ја пресоздадете фантазијата формирајќи забавно биро направено со картонски цевки. И тоа е дека уште еднаш можеме да ги искористиме своите вештини и да си дадеме можност да го комбинираме целиот овој материјал и да направиме забавно биро. Тој е дизајниран да ги искористи своите празнини и да има свој простор да го пополни со занаетчиски или канцелариски материјал што го сакаме. Лесно е и забавно, дали се осмелувате да направите еден таков?

Материјалите што ги користев се:

 • 14 мали картонски цевки
 • картон
 • сина гума ева
 • обоени ленти од хартија (сина, портокалова и зелена)
 • сина и бела акрилна боја
 • налепници во боја на starвезди
 • четки
 • молив
 • владетел
 • лепак од типот лепак
 • топол силиконски лепак со пиштол

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Земаме две картонски цевки и ги пресекуваме високи 6 см. Земаме уште две и ги пресекуваме на висина од 7 см. Во три други цевки ќе нацртаме правоаголник и ќе го пресечеме, на овој начин ќе направиме празнина што ќе направи форма на кутија во секоја цевка.

Втор чекор:

Ние ги обојуваме цевките на следниов начин: четири цевки без кастри и сите цевки што ги исековме од 6 и 7 см ќе бидат обоени во сина боја. Останатите цевки каде што направивме дупка ќе бидат обоени во бело. Во посебен картон ќе нацртаме некои триаголници кои ќе дејствуваат како страни на структурата што ќе ја формираме, ќе ги исечеме. Мерењата мора да ги направите добро за да бидат со иста висина со цевките.

Организатор на работната маса со картон

Трет чекор:

Ние ја формираме структурата: ставаме две цели сини цевки заедно со цевка од 6 см и цевка од 7 см на едната страна (левата страна). Од другата страна (десната страна) ставаме ист број цевки. Меѓу нив, ќе поставиме три цевки што ќе се полнат за да соберат три од оние што ги исековме како кутии. Сето ова ќе го засилиме со двата триаголника што ги исековме. Откако ќе се формира, можеме да го лепиме со врелиот силикон. Вишокот врвови на триаголниците ако ни пречат можеме да ги исечеме.

Четврти чекор:

Сите дупки што ги оставивме слободни ги насликаме во бело и ќе ги украсиме рабовите на триаголниците и рабовите на цевките што беа вертикални со ленти во боја. Ние го ставаме целиот сет на парче картон и мериме за да направиме правоаголна основа. Отсекуваме парче ева гума со иста големина како картонот и ги спојуваме обете парчиња со лепак.

Петти чекор:

Ние ги украсуваме цевките со налепници. Конечно ја лепиме целата структура со картонска основа со топол силикон. Гледаме дали имаме нешто што чека да завршиме и ќе го подготвиме да го наполниме со канцелариски материјал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.