Оригами за деца - хартиено куче чекор по чекор

Во ова туториал ајде да ја научиме техниката оригами насочени кон децата, така што тие можат да започнат со брзи и лесни работни места. Ова ќе ги натера малите да почнат да добиваат вкус за оваа техника благодарение на тоа што без многу потешкотии ги добија своите први работни места.

Техниката оригами се состои од создавање фигури на улога преклопувајќи го сукцесивно.

Материјали

Да го сториме хартиено куче очигледно ќе ти треба лист хартија. Во овој случај, како ќе создадеме лице на а куче, би било многу добро ако е таа боја што ја сакате кучето. Ножот мора да биде плоштад, а големината ќе зависи од тоа колку го сакате вашето куче.

Е ви треба и а црн маркер да ги нацрта очите и носот.

Чекор по чекор

Да го сториме хартиено куче Започнете со поставување на листот со аглите нагоре, надолу и на страните. Тоа е, во форма на ромб. Преклопете го листот на половина од горе до долу спојувајќи ги аглите и создавајќи триаголник.

Ајде да го направиме уши. Мора да ги преклопите аглите на страните и да ги оставите врвовите надолу, како што гледате на следните слики.

Преклопениот дел ќе биде триаголници што ќе ги создаде ушите на кучето.

Сега е време да го направиме тоа муцка На кучето. За да го направите ова, преклопете го врвот од дното нагоре, оставајќи ја основата рамна. Преклопете само малку, така што не е премногу голем триаголник.

Останува само дека со а маркер пенкало од црна боја го цртате носот на клунот на муцката. Очите во центарот на лицето, што ќе биде два овални или два круга.

Како што можете да видите, тоа е многу едноставно. Од 3 години децата можат да направат свои кучиња од оригами. Тие не мора да користат ножици или што било што претставува опасност за нив. Исто така, дајте им можност да ја изберат бојата на хартијата за да можат да ги направат со боите што најмногу им се допаѓаат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.