Оригами за ролна тоалетна хартија 2

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе правиме оригами за тоалетна хартија се тркалаат за да изненадат на посетите во следните забави. Тоа е едноставен начин за украсување на нашата бања.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да ги направиме оригами со ролни за тоалетна хартија

  • Ролна тоалетна хартија

Рацете на занает

Цветна форма

Ние сече а квадрат хартија и го свиткаме како хармоника до фини набори. Кога сето тоа ќе го имаме преклопено, преклопете на половина и оставете го настрана додека го правиме остатокот од фигурата.

Ние го преклопуваме следниот мал квадрат правејќи преклопувања едно над друго кон надворешноста. Кога скоро ќе го достигнеме крајот на плоштадот, добро ги затегнуваме наборите и ги свиткаме аглите навнатре, формирајќи триаголник.

Ја ставаме свитканата хартија што ја резервиравме внатре во триаголникот и ја отвораме хармониката, ставајќи ја добро, така што изгледа како ливчиња.

Облик на школка

 

Ние свиткаме мал квадрат на тоалетна хартија како хармоника но без да го отсечам ролатот. Кога ќе го имаме преклопено, силно притискаме за да ги обележиме наборите добро.

Сега ја преклопуваме хармониката на половина и ги спојуваме двата агли. Ние израмнуваме и ги спојуваме рабовите, така што тие остануваат залепени. Можеме да ставиме малку лепак во аголот ако тие не се соберат добро.

 

Ги прилагодуваме и отвораме наборите додека не постигнеме форма што ни се допаѓа

И подготвени! Веќе можеме да дадеме посебен шмек на нашата бања за следните забави.

Другите форми на оригами можете да ги видите на следниот линк: Оригами за ролна тоалетна хартија

Оригами да го направите и со крпа и со хартиени салфетки, можете да најдете на следниот линк: Две идеи за украсување салфетки за специјални прилики

Се надевам дека ќе се придружите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.