Оригами за ролна тоалетна хартија

Во денешниот занает ќе направиме три вида оригами за ролна тоалетна хартија. Формите на фигурите се многу убави и се одлични за изненадување на вашето семејство, посетители или едноставно да се почестите секогаш кога ќе ставите нова ролна тоалетна хартија.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да ги направиме оригами со ролна тоалетна хартија

 • Ролна тоалетна хартија
 • И нашите раце

Рацете на занает

Важно е, во секоја од фигурите што ќе ги направиме, добро затегнете ги различните набори или двојно што ги правиме за да се одржи обликот. Да го видиме различното оригами со тоалетна хартија:

Облик 1: срце.

 1. Ние правиме мало сечење во центарот на долниот дел тоалетна хартија.

 1. Ние ги преклопуваме четирите агли кои се формирани при правењето на сечењето.

 1. Ние преклопуваме квадратот на хартија нагоре и преклопете ги двете долни агли назад.

 1. Останува само да се навива хартијата сè додека фигурата не е на врвот и тоа е тоа.

Слика 2, триаголник.

 1. Ние се преклопуваме од дното на плоштадот неколку пати да надмине половина од плоштадот тоалетна хартија.

 1. Кога имаме правоаголник, добро ги затегнуваме наборите и ги преклопуваме долните агли навнатре за да го формираме триаголникот.

Слика 3, брод.

 1. Ние преклопуваме малку квадрат тоалетна хартија напред и ги преклопуваме двата горни агли како што се гледа на следната слика.

 1. Повторно се вртиме околу аглите повисоко за да им се придружат во центарот на плоштадот хартија, формирајќи едро на бродот.

 1. Ние го преклопуваме делот надолу да се создаде бродот и да се свиткаат долните агли.

И подготвени! Ние веќе знаеме три едноставни форми на оригами со тоалетна хартија за украсување на нашата бања.

Во идните занаети ќе ви донесеме други форми на оригами со тоалетна хартија.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.