Оригами со виртуелна starвезда

Оригами со виртуелна starвезда

Оригами е многу забавен начин да се научете да правите фигури и да пресоздадете бесконечност на форми и фигури. Во овој занает ви покажуваме како направи многу шарена starвезда и тоа на едноставен начин. Ако детално ги следите неговите чекори, можеме дури и да научиме дете да го прави тоа, а штом ги направите сите мали структури, можеме да ги составиме. и ја формираат целата оваа фигура. Во секој случај, ако чекорите што детално ги наведовте подолу се комплицирани, имате демонстративно видео за тоа како да го направите тоа.

Материјалите што ги користев за овој занает се:

 • 8 листови со различни бои
 • ладен силиконски лепак или лепак
 • молив
 • goma
 • владетел
 • ножици

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние мора да имаме при рака 8 листови со различни бои. Ние ќе цртаме на секоја од нив квадрат од 10 × 10 см и ќе го исечеме. Со истото правило ја бараме централната точка на секој квадрат и го обележуваме со молив. Оваа точка ќе послужи како водич за да можете да ја преклопите хартијата. Ние ќе го преклопиме делот од неговите агли кон центарот.

Втор чекор:

Ние ги расплетуваме овие агли и ги преклопуваме следните агли повторно до работ каде што го направивме преклопот. Ние ја поставуваме формата како што беше претходно и ги свиткаме аглите назад кон центарот. Ние ја земаме целата структура и го преклопуваме на половина. Theе го имаме преклопот како што можеме да видиме на последната фотографија.

Трет чекор:

Ги поставуваме сите набори што ги направивме и се поставуваме со страната што нема набори. Повторно го преклопуваме со аглите кон центарот. Мора да имаме фигура, и пред и зад, како на фотографиите подолу.

Четврти чекор:

Се враќаме на преклопете ја фигурата на половина, овој пат кон центарот. Ние го правиме тоа од сите страни, така што наборите се обележани.

Петти чекор:

Ние ја отвораме структурата и ние се обидуваме да го свиткаме кон центарот. На крајот мора да имаме фигура со обете врвови. Ние ги правиме сите овие чекори со сите бои.

Чекор шест:

Ние земаме едно од лицата и го лепиме со следното лице од друга боја. Тоа го правиме со сите нас кои се формираме додека не формираме цела лента.

Седми чекор:

Да се ​​приклучиме на последниот дел Ја држев целата структура со стегач, така што таа останува добро фиксирана. Помеѓу наборите и празнините што оставивме, ставивме лепак и се приклучивме, па фигурата ќе биде многу поцврста. Сега можеме само да провериме дали може да се ракува со starвездата правејќи ги нејзините различни форми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.