Оригинална честитка

Во овој занает ќе направиме а оригинална честитка да дадеш на кого сакаш.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да ги направиме нашите честитки

 • Обоена хартија и картон
 • Тијарес
 • Лепак
 • Теми

Рацете на занает

 1. Исековме квадрат на картон и преклопете го на половина и повторно на половина додека не добиеме мал луд плоштад.
 2. Ние цртаме 'L' на страните каде што се наборите и сечеме по линијата.

 1. Ние се расплетуваме, и повторно преклопуваме на половина и сега ќе ги преклопиме краевите над вертикалната страна формирајќи се како стрела. Ние добро ги зацврстуваме наборите и го расплетуваме последниот чекор за да ги воведеме страните помеѓу двете вертикални парчиња картон.

 1. Willе нацртаме неколку балони во различни бои од картон или хартија и лепете ги на две парчиња картон во форма на стрела. Ставивме неколку обоени нишки залепени како јаже за балоните. Ние ќе ги залепиме овие парчиња на горниот и долниот дел од претходното преклопено парче.

 1. На парче хартија го насликавме Порака „честитки“ и ќе се преклопиме како хармоника и ние ќе го залепиме само на краевите на претходното преклопено парче. Залепете го само во точките што ми ги обележуваат прстите или во спротивно постерот нема да се преклопи добро.

 1. Отсекуваме парче правоаголен картон што ќе делува како завиткување на нашата картичка. Идеално, треба да биде иста боја како и позадината што ја користевме за балоните. На тој начин нашата картичка ќе биде похармонична. Го украсуваме со уште неколку балони.

 1. Друга опција е да го оставиме долниот дел од свитканото парче без украс и да можеме да напишеме порака за тоа кој ќе му ја подариме картичката.
 2. За да не се отвори, можеме да го ставиме во плик.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.