Оригинални маски за карневал

Оригинални маски за карневал

Во денешниот занает имаме неколку многу оригинални маски за овие карневали. Можеме да уживаме во едноставен костум и да ги облечеме овие маски со животински форми.

Направена е маска со многу лисја што ќе формира структура на птица со пердуви и исто така направивме друга со многу сочни рогови за да може да даде поинаква слика на онаа на која сме навикнале. Тие се брзи и лесни за правење, а децата можат да ни помогнат да ги направиме, со материјали од прва рака и користење картон како рециклирање.

Материјалите што ги користев се:

 • Картон за рециклирање од шолја за јајца
 • Светло сина ева гума
 • Ividивописна сина гума од ева
 • Беж ева гума
 • Црвена ева гума
 • Топол силикон и нејзиниот пиштол
 • Црна акрилна боја
 • Акрилна боја од портокал
 • Тијарес
 • Молив

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние ги избираме картоните и ги пресекуваме во А. кои имаат форма на две очи личи на оние на некакво животно. Ние ги обојуваме картоните во црна боја со акрилна боја и оставаме да се исуши.

Втор чекор:

Во светло сина ева гума Ние цртаме овална форма во форма на лист и ја отсекуваме. Со истата форма трагаме да направиме уште 14 со иста боја, а исто така ќе ги исечеме. Со истата форма трагаме на парче беж гума ева и формираме 3 листови. Ние исто така ќе го сториме тоа со светло сина пена, цртајќи и отсекувајќи 6 листови.

Трет чекор:

Во светло сината ева гума ставаме една од маските и цртаме еден од малите рогови. Ние го исечевме. Со оваа форма ќе направиме трага на друга користејќи ја како образец и исто така ќе ја исечеме. Ние го правиме истото со црвената гума ева, цртаме друг од големите рогови што ќе го формираат горниот дел од маската, кој исто така ќе го исечеме. Со истиот образец правиме друг рог што ќе го трагаме и исто така ќе го исечеме.

Четврти чекор:

На парче светло сина гума ева цртаме четириаголен облик со три врвови нагоре и го исекуваме. Ги лепиме сите елементи на маската со врелиот силикон и ќе продолжиме да го правиме обратно, на задната страна на секој елемент. Конечно, ќе ја залепиме целата структура на роговите што ги формираме на парчето картон што ги формира очите.

Петти чекор:

Ги земаме сите лисја што ги исековме и ги лепиме со врелиот силикон. 'Llе започнеме со лепење на чаршафи на задниот дел од маската и одиме правејќи ја својата структура нагоре. Ние ја разгледуваме сликата за тоа како се формира целата маска што ќе симулира слика на птица со пердуви.

Чекор шест:

Исекуваме неколку кругови во маската што ќе биде во облик на очите. Во делот што го оставивме во форма на нос ќе го обоиме со портокалова акрилна боја. Ако забележиме дека еден слој не покрива добро, оставете го да се исуши и покријте го со друг слој.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.