Палета за сенки: Идеја да нарачате сенки за шминка

Во денешниот занает ќе видиме а многу едноставен начин да нарачате сенки за шминка: палета на сенки. Покрај тоа што ќе бидат организирани, ќе заштедиме многу простор и полесно ќе се транспортираме од едно до друго место.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата палета за сенки

 • Широк и рамен сад како кутија за моливи, cd или dvd ракав ...
 • Магнетизирана хартија
 • Нијанси на индивидуални бои или во сет од неколку, по можност во иста форма, како што се заоблени.

Рацете на занает

 1. Прво на сите, ајде испразнете го садот што ќе го искористиме за да ја направиме палетата и добро ја чистиме однадвор и одвнатре.
 2. Имаме две опции да го оставиме контејнерот со декорацијата што ја има или да исечеме некој вид украсна хартија и да залепиме нов капак по наш вкус.

 1. Откако ќе го имаме контејнерот, можеме да се посветиме на подготовката на ентериерот на нашата палета. Cutе исечеме парче магнетизирана хартија со големина на дното на контејнерот и залепете го добро со топол силикон, внимавајте да не оставите грутки за да оставите мазна површина.

 1. Сега останува ставете ги сите сенки што ги имаме Дома. За да го направите ова, ќе ги отстраниме од нивниот контејнер со помош на нож со фина точка. Goе одиме полека и внимателно за да не ја скршиме сенката. Ако видиме дека не излегува лесно, можеме да го загрееме дното на контејнерот за сенка со запалка за да го омекне лепилото и полесно да излезе.

 1. Сенки што можеме сортирајте ги според опсезите на бои и од темно до светло како што направив во овој случај. Добрата работа е што можеме да ги смениме сенките, да додадеме, да отстраниме колку што сакаме да се придржуваме со магнет наместо залепено.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.