Портокалови парчиња направени со полимерна глина

портокалова портокалова Сигурно сте виделе на безброј занаетчиски саеми овошје направено во полимерна глина. Тие ги користат за да направат клучни ланци, приврзоци, обетки, прстени ... и во овој период од годината изгледаат одлично давајќи посебен шмек на која било облека што ќе ја носиме.

Овој занает е доста комплициран, па ако не го добиете правилно прв пат, не очајувајте. Волја парчиња портокал но истата техника можете да ја користите за безброј плодови.

Материјали

  1. Полимерна глина во три бои (портокалова, жолта и бела).
  2. Секач или секач.
  3. Машина за измазнување или, ако не успее во тоа, стаклено шише.

Proceso

Прво ќе се мешаме малку полимерна глина жолта со портокалова. За да го измешаме, важно е да бидеме јасно дека деградиран ние мора да останеме во центарот на портокалот. Значи, ќе направиме две ленти од глина и ќе ги измешаме само за еден дел. Ако имаме пегла Градиентот можете да го направите со ова со наметнување на една боја на друга во областа каде што сакаме да биде градиентот. Овој дел е сигурно најкомплициран, бидејќи осигурувајќи дека не е сè деградирано, е комплицирано.

Потоа ќе ја дадеме лентата што ја формиравме во форма на капка и ќе ја пресечеме на осум парчиња што ќе ги покриеме со тенок слој од полимерна глина бело што претходно ќе го измазнеме. Во центарот ќе ставиме бела лента.

Ние ќе ги поставиме осумте парчиња формирајќи кружен и ќе ги покриеме со бела лента и малку подебела портокалова. Потоа ќе го превртиме малку, така што сè е добро обединето.

Конечно, можеме да го исечеме на фини парчиња од портокал за да направиме мониста за обетки, нараквици, ѓердани, итн.

 

Поздрав и се гледаме следно DIY.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.