Паун со картон

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да се направи овој паун на едноставен начин со картон питиран. Тоа е едноставен и привлечен занает што може да нè забавува едно попладне со најмалите во куќата.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот паун

 • Двобоен картон
 • Црн маркер, идеално добро бидејќи ќе биде полесно да се нацртаат деталите со него.
 • Тијарес
 • Занаети Очи
 • Лепак за хартија

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает чекор по чекор со гледање на следното видео:

https://youtu.be/3wk9T_h2gNU

 1. Во една од боите на картонот ќе го направиме нацртај го телото на паунот, и ќе го исечеме.
 2. Во друга боја, ние ќе нацртајте го клунот, крилјата и опашката на паунот. За клунот ќе исечеме два триаголника со еден од заоблените краеви. Потоа двете крилја и конечно правоаголник за да се направи опашката.
 3. до направи редица, ќе го свиткаме правоаголникот како да правиме вентилатор за хартија.
 4. Сега со маркер ќе одиме украсете ги крилјата и опашката, имитирајќи ги пердувите на птицата. Во редот, ќе ги користиме наборите на вентилаторот за да ја уредиме декорацијата како да се работи за очи што се толку карактеристични за овие животни.
 5. Ние ќе ги залепиме клунот, крилјата и очите на занаетите од двете страни на телото и совпаѓање на парчињата така што сè е квадратно.
 6. Сега за монтирајте го телото и опашката, Toе направиме пресек на опашката за да можеме да го вклопиме телото таму, а опашката помага целиот паун да стои.

И подготвени! Сега можеме да уживаме во ново животно направено со картон.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.