Пенкала украсени со цвеќиња

Пенкала украсени со цвеќиња

Овој занает е прилично песна. Можеме да ги украсиме нашите мали вазни со некои убави цвеќиња од ткаенина а во исто време да може да ги користи како практични пенкала. Тоа е многу оригинално и во исто време многу лесно да се направи. само треба да изберете неколку убави цвеќиња и оние класични хемиско пенкала Конечно, со малку лепак и неколку едноставни чекори ќе ги имате овие пенкала украсени со цвеќиња.

Материјалите што ги користев за пенкалата за цвеќиња:

 • 6 пенкала од типот Bic.
 • 6 различни и не многу големи цветови од ткаенина.
 • Топол силикон и неговиот пиштол.
 • бел спреј
 • Нешто остро за отстранување на капачињата од пенкалата.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ги земаме пенкалата и со раце ги отстрануваме нивните полнења. Приклучоците мора да се отстранат и може да не чини малку повеќе. Ќе си помогнеме со нешто остро, внимавајќи да не се повредиме.

Втор чекор:

Пенкалата ги бојадисуваме со белиот спреј, фокусирајќи се на сите негови агли и обиколувајќи ја пластиката неколку пати. Потоа ги оставаме да се исушат.

Пенкала украсени со цвеќиња

Трет чекор:

Ги исекуваме гранките на цвеќето и оставаме мала опашка. Ги земаме полнежите на пенкалата и ги сечеме малку на врвот за подоцна да влезе стеблото на цветот. Полнењата ги ставаме во пластиката на пенкалото.

Пенкала украсени со цвеќиња

Четврти чекор:

Ќе ставиме малку силикон на горниот дел од отворот за пенкало и ќе го вметнеме цветот. Оставаме да има свој ефект и останува добро залепено. Истото ќе го направиме и со сите цвеќиња и со сите пенкала. Потоа можеме да ја украсиме нашата мала вазна и да видиме како изгледа убав букет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.