Пердув од макрама

пердув од макрама

Во овој занает ќе направиме а пердув за украсување, со техника на макраме. Esta pluma es perfecta para colgarla en casa o en el coche, también como llavero o para finalizar las tiras de un atrapasueños. Son muchas las opciones que hay.

Одете по тоа!

Материјали што ќе ни бидат потребни

материјали од пердуви од макрама

  • Навој или густа волна и боја што ја сакаме пердувот
  • Тијарес
  • Цело
  • Пине

Рацете на занает

1. Прво на сите ќе изберете ги конците За да го направите пердувот, идеално е да бидат конец или волна што е составена од многу фини нишки, тогаш ќе видиме зошто. Избрав нишка што се разликува по боја во бели и кафеави тонови за да му дадам на пенкалото посебен шмек.

2. Исечивме двојна нишка со големина што сакаме да ја има нашето пенкало. Ние ги лепиме краевите на масата со малку лента за да ја олесниме последователната работа.

централна нишка од пердув од макрама

3. Исечивме многу нишки од мерењето на ширината што сакаме да го има нашето пенкало. Toе ни требаат доста, но тие можат да се исечат малку по малку колку што ни требаат. Брз начин да ги исечете е да ја превртите конецот околу картон и потоа да ги исечете сите во исто време. Во зависност од тоа колку е голем картонот, можеме да ги исечеме конците повторно на половина одеднаш и да имаме двојно поголем број на навои.

Чекор 2 пердув од макрама

4. Сега, кога имаме сè подготвено, ќе започнеме да ја правиме дебелината на пенкалото. Ние земаме две нишки и ги преклопуваме на половина, со дел од свртувањето кон конецот залепен на масата, како што може да се види на сликата. Ние ќе поминеме една нишка низ дното, а другата преку врвот. Потоа, ги ставаме краевите на едната нишка околу другата, и го повторуваме истото со другиот крај и јамката што е лабава. Потоа ги повлекуваме краевите и двете нишки ќе се спојат со централниот со јазол.

Јазол Макраме 1

Јазол Макраме 2

Јазол Макраме 3

Јазол Макраме 4

Јазол Макраме 5

5. willе го повториме чекор 4 додека не ја пополниме целата посакувана должина за пенкалото. Она што треба да се има предвид е тоа Ако во првите нишки што ги врзавме, таа беше левата што минуваше под централното јаже, во вторите нишки, ќе биде онаа од десната страна што оди подолу. Alternе се наизменично страни додека не заврши. На овој начин јазлите ќе бидат поубави. Ако направите грешка во една, ништо не се случува затоа што можете да ставите други нишки во средината со правилната страна. Ние ќе ги споиме конците нагоре.

Чекор 4 пердув од макрама

Јазли од пердув макрама

6. Кога ќе ги имаме сите навои закопчани на централниот дел, Makeе направиме јазол со краевите на централната нишка и време е да ги чешламе сите нишки. На овој начин ги измачуваме и генерираме чувство на пердув. Не заборавајте да чешлате без страв од двете страни на пенкалото.

Чекор 5 пердув од макрама

7. Откако ќе се исчешла, ќе пресечеме давајќи овална форма што завршува во точка. Можеме да одиме да се чешламе и за време на овој процес.

Чекор 5 пердув од макрама

8. Ние го обесуваме пенкалото и завршуваме со кастрење, така што формата е добра.

Пердув од макрама

И подготвени!

Се надевам дека ќе се осмелите и ќе го направите ова макраме пенкало, тие се многу убави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.