Пенкало со пластични сламки и ролна тоалетна хартија

Занаетчиство со рециклирани материјали

Пластичните сламки имаат многу различни намени што можеме да ги извадиме за да направиме занаети. Покрај тоа, ролни од пластична хартија имаат многу намени. Комбинација? Молив направен од пластични сламки.

Овој занает е идеален и да се прави со деца и да се рециклираат материјали што сите ги имаме дома. Ако сакате да знаете како брзо и лесно да направите молив од пластични сламки, ќе ви покажам како да го направите тоа!

материјали за изработка на занаетчиско пенкало

Материјали

 • Хлор пластични сламки
 • Тијарес
 • Картон за тоалетна хартија
 • Бел лепак

Proceso

процес да се направи занаетчиско пенкало

 1. Исечете ги сламките на флексибилниот дел. Потоа истегнете го флексибилниот дел, и исечете го крутиот дел и на крајот. Останување со веќе испружениот флексибилен дел.
 2. Исецкајте го флексибилниот дел од цевката.
 3. Оставете ги сите повеќе или помалку исти мерења и обидете се да комбинирате играње малку со сите бои.

лесни занаети што можат да се прават со деца

 1. Земете го картонот од ролната за тоалетна хартија и започнете да се измивате со лепак или лепак што сте го подготвиле. Почнат да залепете ги исечените парчиња во паралелна форма.
 2. Откако ќе го имате целиот преглед на хартиениот ролна полн со парчиња сламки, оставете го малку неисполнет финиш.
 3. Земете ги тврдите делови што ги оставивте од сламките, до исечете уште парчиња. Не треба многу, ако имате многу бои, можете да земете една од секоја.

Како да направите молив со рециклирани материјали

 1. Ставете ги и залепете ги цевките нормално. Како што може да се види на првата слика.
 2. Ако видите дека со последниот ви недостасува малку простор за да го поставите, можете да го затегнете или да играте малку повеќе со растојанијата за одвојување за да ги поставите. Исто како што направив и ќе видите.
 3. И потоа нека се исуши, ќе биде подготвен да го постави она што ви треба!

Ако се прашувате што да направите со другиот дел од сламките што ви останаа, тука можете да го видите.

Поврзана статија:
Декоративна помпон со сламки (за помалку од 10 минути)

Ако ви се допадна овој занает, или сакате да добиете многу повеќе, не заборавајте да се претплатите! Се надевам дека ви се допадна!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.