Пеперутки со монистра од Хама монистра

Пеперутки со монистра од Хама монистра

Овие пеперутки имаат креативност што ја сакаат сите. Со помош на жица ќе ги формираме нивните крилја и ќе ги украсуваме со пластични мониста. Во мојот случај, јас ги користев познатите монистра од Хама монистра, бидејќи тие се многу чудни заради нивната шарена форма, и со тоа можеме да направиме прекрасни крилја. Со остатокот од материјалите, како што се средства за чистење на цевки и помпони, ќе го направите овој инсект толку привлечен.

Материјалите што ги користев се:

 • две дрвени штипки за облека
 • акрилна боја во црвена и сина боја
 • парична казна жица што може лесно да се свитка
 • обоени пластични монистра, каков што се користеше за изработка на Хама монистра
 • средства за чистење на цевки за да ги направат антените, тие подобро да бидат светли
 • мали помпони
 • топол силикон со пиштол
 • четки

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние ги насликаме двете стеги. Со кој ќе го насликаме акрилна боја во сина, а другата во црвена боја. Мора да забележиме дека сите дупки се добро насликани.

Втор чекор:

Ние исечеме парче жица од околу 65 см и ние го свиткуваме за да го направиме обликот на крилјата. Кога ќе ја направиме формата ги ставаме мониста и ги испреплетуваме боите. Како што ги внесуваме сметките, ги движиме така што ќе се внесат следните. За да не ми избегаат зрнцата, од едниот крај ставаме мал топче силикон.

Трет чекор:

Ние ги оставаме централните делови на наборите на пеперутката малку слободни за да можеме да оставиме простор за затворање на стегачот. Ако не сакате мониста да се движи на вашата страница, помогнете си со топчиња силикон.

Четврти чекор:

Ние го ставаме стегачот и добро се вклопуваме помеѓу празнините за да може да се затвори без присилување. Фаќаме две парчиња средства за чистење на цевки и ги удривме на горниот дел од стегачот. Ние исто така ќе залепиме две помпони во горниот дел на средства за чистење на цевки, така што ќе ги формираме антените на пеперутката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.