Персонализирана кригла со трајни маркери

трајно обоена-кригла

Сега кога конечно се приближува зимата, сите сакаме да се напиеме добар чаша топол чај… Што ако ние ја прилагодуваме нашата кригла? Beе биде уникатно и посебно, совршено за оние ладни и дождливи попладне, загревајќи ги рацете и телото со шолја чај.

Во овој пост ќе објаснам техниката што ја користат за обележување на керамиката со трајни маркери. Како што можете да видите, дизајните на чашите се многу едноставни бидејќи јас само се обидував да докажам каков резултат излезе, но планирам да направам нешто подетално за Божиќ што ќе ви го покажам на друг пост.

Материјали

DSC04150

 1. Кригла или кој било друг предмет од керамика или порцелан.
 2. Постојани маркери. (Тие препорачуваат користење на брендот Шарпи на база на масло, но кој било друг ќе стори).
 3. Акрилен спреј за заптивање. (Препорачливо е особено ако планирате многу да го користите насликаниот предмет бидејќи со миењето со време ќе го истрошите цртежот).

Proceso

контура-кригла

 1. Primero ќе го дизајнираме цртежот дека сакаме да печат на нашиот керамички предмет.
 2. Штом ќе бидеме јасни за тоа, ќе започнеме црта со трајни маркери.
 3. После што Willе печеме половина час на 150º. 
 4. Многу е важно е да го оставите да се олади пред да го допрете или мастилото ќе работи. Конечно ќе нанесеме спреј за акрилни запечатувачи.

Како и секогаш, се надевам дека ви се допадна и ги чекам вашите коментари.

Повеќе информации -Копчиња украсени чаши


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   милост dijo

  Здраво! Не можам да најдам таков спреј за заптивање преку Интернет, можете да ми кажете бренд или веб-страница каде го продаваат.

  многу благодарам =)

 2.   Наоми Лозано Фернандез dijo

  Здраво! Според она што го прочитав на оваа тема, тие обично користат производ на брендот Крилон.
  Иако, искрено, јас сум за купување на овие видови производи директно во занаетчиска продавница, за тие да можат подобро да ве информираат за предностите или недостатоците на користење на една или друга марка и пред сè, за да бидете сигурни дека не сте во право и да купите производ што може да биде токсичен. Поздрав и се надевам дека ќе ти помогне

  1.    милост dijo

   многу благодарам !! Па, ќе те слушам и ќе прашам занаетчиска продавница =)

   поздрав и повторно благодарам =)

   1.    Наоми Лозано Фернандез dijo

    Вие сте добредојдени, ви благодарам многу што не следите.
    Поздрав.

 3.   Фани Агилар Осуна dijo

  Би сакал да знам дали чашата откако е насликана се пече во специјална печка или електрична печка. Благодарам