Печурка со картони од јајца

Здраво на сите! Во овој занает ќе видиме како направете ја оваа симпатична црвена печурка со картони со јајца. Многу е едноставно да се направи и ќе ја оживее просторијата на најмалите во куќата, како и да се забавува додека се занимавате со занаетчиство.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата пријатна печурка

 • Картони со јајца. Идеално, земете картон со јајца што е сив за да не мора да сликате повеќе од еден дел.
 • Црвен маркер или кој било друг вид картонска боја. Можете да изберете друга боја како зелена или сина ако ви се допаѓа повеќе.
 • Занаети очи.
 • Топол лепак за картон или силикон.
 • Бел картон или фолија.
 • Ножици

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает чекор по чекор со гледање на следново видео:

 1. Првиот чекор е исечете дупка од картонската чаша за јајца што ќе биде врвот на печурката. Исто така, ќе исечеме еден од деловите што ја делат чашата со јајца за да го направиме трупот на печурката. Ги вклопуваме двете парчиња за да видиме како изгледа и за да можеме да исечеме малку повеќе ако претпочитаме.
 2. Ние го насликаме делот што ќе ја направи чашата со печурки и чекаме да се исуши во зависност од тоа каков вид на боја сме користеле. Ако користиме маркер, тоа ќе биде брзо и можеме да продолжиме да го правиме занаетот веднаш.
 3. Ние лепиме два дела, така што печурката е монтирана. За да го направите ова, ќе го ставиме лепилото во чашата и ќе го исцедиме трупот така што ќе биде добро залепен.
 4. Сега е време да го украсиме. За тоа ќе одиме исечете мали кругови на картон или лист хартија дека ќе удираме низ целото стакло.
 5. Конечно ќе направиме лепи ги очите така што изгледаат како лице. Можеме да додадеме и насмевка ако сакаме.

И подготвени! Веќе ја завршивме нашата убава печурка.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.