Страници со остатоци од ткаенина

писари

Здраво на сите. Ова упатство е за сите оние кои сакаат да ги добијат своите сопствени приклучоци.

Денес сакам да ви покажам како направив некои скудни скршеници од ткаенина што ми останала од други занаети.

Во неколку чекори и искористување на материјалот што ни преостана, можеме да направиме неколку убави писатели за чешлајте ја косата со овие оригинални и ексклузивни додатоци.

Материјали што ги користев за да ги направам писарите

  • Остатоци од ткаенина.
  • Еластична гума.
  • Машина за шиење.
  • Ножици

Постапка

За почеток Избрав остатоци од ткаенина што сакав да го искористам за да ги направам овие писатели. Потоа исеков правоаголници со остатоците што е можно порамномерни и рамномерно.

Потоа Јас ги сошив краевите на секоја лепенка за да направам граница во секоја од лушпите. Овој чекор може да се направи рачно, иако јас користев машина за шиење, ова упатство може да се направи рачно ако немате машина за шиење.

Кога ми беа зашиени рабовите на лушпите, следно е да ја зашивам страницата, ткаенината треба да биде внатре, а потоа да ја превртиме, за да ми помогнете користев стап за ражен.

Штом ги имаме сите шпанници десно, следува да ја помине еластичната лента, користев ширина од 6 милиметри и исеков ленти од по 20 сантиметри повеќе или помалку. Со сигурносен игла ја поминуваме еластиката во внатрешноста на лушпите и на крајот се врзуваме со многу силен јазол за да не се олабави, можеме да му дадеме и конци.

Јас не ги врзав рабовите на лушпите заедно на крајот, само напикав еден во друг и го оставив отворен за да можам да ја сменам еластичната лента ако се оштети или скрши.

И со овие едноставни чекори можеме да направиме цел пакет лушпи за комбинирање со нашата облека и додатоци или едноставно да ги искористиме оние остатоци од ткаенина што ни останаа од други занаети.

Остави ми ги твоите коментари!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.