Пингвин со картонска јајце

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направете го овој смешен пингвин од картонска кутија. Тоа е совршен занает што може да го направите со најмалите во куќата на почетокот на овие постудени месеци.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот Пингвин со картонска кутија

 • Картон за јајца
 • Акција со две картички, една за деловите на пингвин, како клун и стапала и друга боја за шал
 • Занаетчиски очи или очи изработени со бел и црн картон.
 • Тијарес
 • Секач
 • Лепак
 • Црн маркер

Рацете на занает

 1. Првиот чекор што ќе го направиме е отсечете дупка од картонот за јајца. Tryе се обидеме да го направиме работ што е можно поправилен за подоцна да лежи добро на масата.
 2. Ние го насликаме картонот однадвор со црниот маркер. Leaveе оставиме дел без боја за да симулираме бело црево на пингвини.

 1. Ајде сега направете ги деталите за нашиот пингвин. Отсекуваме триаголник за да го направиме врвот, две стапки и правоаголник до кој ќе направиме некои сечења на рабовите за да симулираме рабови. Ова последно парче ќе биде шамија на нашиот пингвин.

 1. Ние ќе ги залепиме сите овие парчиња од картон во телото на пингвинот. Ние ќе ги свиткаме стапалата за да направиме јазиче и да можеме да ги лепиме во внатрешноста на картонот од картонската јајце. Ние ќе ја свиткаме шамијата за да и дадеме малку повеќе форма.
 2. Конечно ќе превртиме со очитеЗа да го направите ова, ќе ги залепиме очите над клунот или ќе направиме некои исечоци со секачот за да ги собере очите и да ги закачиме на телото на пингвинот.

И подготвени! Ние веќе го направивме нашиот пингвин и можеме да започнеме да ја украсуваме нашата куќа со предмети поврзани со зимата. Можеме да додадеме и капа.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.