Направи сам - Мече со помпон - ЧЕКОР ОД ЧЕКОР

Во ова туториал Јас ве учам да создадете А. плишано мече направени со А. помпон y полимерна глина. Одлично е да украсувате или носите како приврзок за клучеви и можете да направите многу различни бои.

Материјали

Да го сториме плишано мече ќе ви треба следново материјали:

 • Помпон
 • Полимерна глина
 • Инстант лепило или топол силикон
 • Нож
 • Шило

Чекор по чекор

Да почнеме со правење на плишано мече од основата на лице. Треба да го имате помпон од бојата што ја избравте и глината исто така од избраниот тон и направете топче со неа. Скршете ја таа топка со дланката и залепете ја со пом-пом со помош на лепило.

За муцка Мора да земете друго парче од иста боја на глина, но помало. Завртете го во топка и превртете го напред и назад за малку да се истегне. Израмнете го и со а нож со нож направете пресек во средината на таа здробена форма, како што гледате на сликата. Да додадам повеќе детали направи три мали точки во секој дел со удар.

La носот тоа е едноставно црна топка што ќе биде прикачена на горниот дел од муцката. Залепете ја муцката на лицето што сте го направиле во првите чекори.

На очи Тие се две други топчиња кои ќе бидат заглавени веднаш над муцката од двете страни на носот. И, ако сакате да му дадете повеќе боја, додадете малку црвена боја на дното на муцката за да создадете јазик.

Само на уши. Создадете две топчиња со иста големина и боја, и израмнете ги со дланка. Направете го истото со уште две топчиња, но овој пат тие се со потемна или посилна боја и се со помала големина од претходните. Залепете ги малите над големите и сега можете да ги ставите ушите на мечката, лепејќи ги на врвот на помпонот со помош на лепилото и израмнувајќи ги малку со прстите.

Вака е вашиот Теди, што може да го боцкате a приврзок за клучеви и однесете го насекаде откако ќе се исуши глината.

Ако ти се допадна ова туториал Можеби ве интересираат други, како што е правење а кадифен чудовиште со помпони. Те оставам под видео-упатство за да погледнете, бидејќи овие чудовишта изгледаат одлично.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.