Повеќенаменска торба за рециклирање на некои панталони

Во денешниот занает ќе направиме а повеќенаменска торба за рециклирање на некои панталони. Тоа е едноставен и корисен начин да им дадете уште еден живот на оние панталони што се собираат во плакарот.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата повеќенаменска торба

 • Широки панталони за нозе.
 • Лента или кабелот што е прилично тесен.
 • Игла и конец
 • Тијарес
 • Шнола

Рацете на занает

Целиот занает можете да го видите на следното видео:

Чекори што треба да се следат:

 1. Исправиме една од нозете на панталоните и сечеме за да ја добиеме посакуваната должина за нашата торба. Во мојот случај, како ќе го користам за чување чевли во патни торби? Ја зедов приближната должина на некои патики.

 1. Откако ќе се пресече ногата, го превртуваме и ја шиеме страната на која го направивме сечењето. Важно е да се шие оваа страна, а не другата. Сега ќе видите зошто.
 2. Ние ја превртуваме ткаенината повторно и проверуваме дали е добро зашиена пред да продолжиме, бидејќи сега би било добро време да го допрете или зајакнете шевове.
 3. Ние се фокусираме на полите дел од панталоните. Во внатрешниот дел ќе направете две парчиња што ја земаат само ткаенината на полите што е свртена кон внатрешноста. Ова е да се отвори дупката што го прави полите и од која ќе искористиме, со помош на фиба или слично, вметнете ја лентата или кабелот. Ние ќе се погрижиме да оставиме доволно лента на двата краја.

 1. Ние повлекуваме од двете страни на лентата и Проверуваме дали се затвора отворениот дел од нашата повеќенаменска торба правилно.

И подготвени! Сега можеме да ги чуваме чевлите, да купуваме овошје избегнувајќи пластични кеси ... дајте му ја употребата што ја сакате. Со преостанатата нога можете да направите и друга торба.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.