Ден на подароци за мајката

Ден на подароци за мајката

Оваа картичка да и го подариш денот на мајката ќе го сакаш. Ни се допаѓа за неговите бои, за рачно изработените картонски цвеќиња и саксијата што е направена за поддршка на цвеќето и како картичка за да ја задржиме таа порака што сакаме да ја дадеме. Цветовите може да изгледаат малку комплицирани, но ако детално ги следите нивните чекори, можете да ги направите без никаков проблем. Ако не сакате да пропуштите ниту еден чекор, можете да го погледнете и видеото што е направено.

Материјалите што ги користев се:

 • Картони во боја А4: светло розева, темно розова, зелена и црвена
 • Мали жолти помпони
 • Тесен и декоративен лак
 • Ножици кои сечат со заоблена форма
 • Нормални ножици
 • Правило
 • Молив
 • Топол силикон и пиштол
 • Црн маркер

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

За да ги направиме цвеќињата што ќе ги нацртаме светло розева залиха на картички, два квадрати од 9 x 9 см. Ние ќе го сториме истото на темно розова картон, го цртаме и го исекуваме.

Ден на подароци за мајката

Втор чекор:

За да ги направиме наборите, го земаме плоштадот и ние се наведнуваме, потоа го преклопуваме правоаголникот кон лево. Конечно горниот лев агол го преклопуваме надолу формирање на триаголник.

Трет чекор:

Во средниот дел ќе ги нацртаме заоблените форми на цветни ливчиња и исечете го. Страните мора да бидат добро исечени.

Четврти чекор:

Го отвораме цветот и бараме лице што е формирано од наборите и го сечеме. Забележуваме дека останавме со празен простор и тоа ќе ни помогне да го формираме цветот кога ќе ги затвориме краевите. Ние ги лепиме краевите да се задржи обликот. Ние исто така ќе лепиме жолта помпон во нејзиниот центар.

Петти чекор:

Ние го правиме обликот на тенџерето: ќе цртаме на црвен картон има две форми на трапез со 9 см на основата, 12 см на страна и други 12 см на врвот. Ние ги отсекуваме и им се придружуваме, фрлајќи силикон од сите страни помалку на врвот на трапезоидот, затоа што ќе биде таму каде што ќе ја ставиме картата.

Ден на подароци за мајката

Чекор шест:

Makeе направиме мала лента ширина 3-4 см за украсување на горниот дел од тенџерето. Треба да го поставите парчето со формата на тенџерето. Ние го пресекуваме, но ќе исечеме една од страните со ножици кои имаат заоблени форми. Ова парче ќе се држиме во тенџерето.

Ден на подароци за мајката

Седми чекор:

Willе нацртаме и исечеме a четириаголна форма (19 х 7 см) на акции од светло розева картичка. Тоа ќе биде делот на кој ќе бидат прикачени розите и оној што ќе влезе во садот каде што ќе стои напишаната порака.

Осми чекор:

На зелен картон цртаме две гранки со по две лисја. Ние ги исекуваме и можеме да започнеме со поставување на сите парчиња во правоаголното парче розов картон. Theе ги залепиме лисјата и цвеќињата на уреден начин како на фотографијата.

Деветти чекор:

Со лакот што треба да го украсиме правиме лак и Ние го лепиме на едната страна од тенџерето. Откако ќе завршиме, можеме да ја напишеме нашата порака внатре во картичката и да ја затвориме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.