Подигната кутија со јагоди за рециклирање на тривети

Подигната триветка

Ти носам друг Занает за возење велосипед: Подигнат тривет искористувајќи ја кутијата јагоди. Сигурно сте купиле јагоди, затоа што не ја фрлајте кутијата, со неа можете да направите многу работи, како што е овој занает.

Можеме да видиме како да го направиме тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме подигнатиот тривет

Оригинални триветни материјали

 • Кутија јагоди
 • Разни жици
 • Пиштол за лепило
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Ние добро ја чистиме кутијатаАко треба да го навлажниме, ќе почекаме да се исуши пред да започнеме со занаетчиството на овој подигнат тривет.
 2. Ние ги покриваме аглите со неколку ленти јаже или како во мојот случај со лента што дава изглед на ситни јажиња. За да го залепиме, користиме топол силикон. Ако не го сториме ова, аглите ќе останат непокриени. Ако ви се допаѓаат без покривање за да може полето да се гледа повеќе, можете да го прескокнете овој чекор. Сè зависи од тоа како е кутијата.

Подигнат чекор на тривет 1

 1. Ајде сега покријте ги страните на кутијата со низа. За да го направите ова, ние исекуваме ленти со јаже со должина што ја покрива должината на кутијата плус страни и уште малку за лепење на јажето внатре. На овој начин е малку поскапо, но се заштедува повеќе јаже. Другата опција е да го навивате јажето околу кутијата. Овој последен начин е побрз да се направи и кутијата ќе биде завиткана од двете страни.

Подигнат чекор на тривет 2

Подигнат чекор на тривет 3

Подигнат чекор на тривет 4

 1. Откако јажето е залепено и фиксирано на кутијата, ќе го направиме повторете го истиот чекор, но со другите две страни. Во овој случај, избрав да ја направам брзата опција и така ќе можете да ги видите и двете. Ние едноставно го лепиме крајот на јажето со врел силикон и ја завиткаме кутијата со лепење лента со јаже со претходната. Оди фиксирање на јажето секој бит со топол силикон.

Подигнат чекор на тривет 6

 1. Друга опција е да се премине вертикална лента со хоризонтална за да се создаде плетенка, слична на столчиња од јаже или плетени.

И тоа е тоа, го имаме нашиот подигнат тривет!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.