Како да направите полжав за украсување саксии

саксии со полжави

Во ова упатство ве учам како да направите полжав за украсување саксии, да им дадете малку радост и забавен допир. Seeе видите дека е многу лесен и не бара премногу материјали.

Материјали

 • Wireица
 • Монистра
 • Подвижни очи
 • Топол силикон
 • Клешти

Чекор по чекор

За да создадете полжав за украсување на саксии, првото нешто што треба да направите е да го обликувате.

 1. Земете ја жицата.
 2. Од крајот тргнете го криви како да е школка од полжавот.

школка

 1. Кога ќе ја имате лушпата со големината што ја сакате, свиткајте го следното парче како да е капка.
 2. Засукајте го малку во центарот.
 3. Создадете друга капка за да ја завршите и спуштете ја жицата директно.

тело

 1. Исечете ја вишокот жица со клешти. Запомнете дека се користи за дупчење во саксиите, затоа не го оставајте премногу краток за да се држи добро.
 2. Добро затегнете ја жицата.

отсечени

 1. Исечете две мали парчиња жица за да ги направите очите.
 2. Преклопете го долниот дел и закачете го на главата на полжавот.
 3. Изклинвам што добро се преклопува со клештите за да не се спушти.
 4. Направете го истото со другото око.

рогови

 1. Залепете ги подвижните очи до крајот на жиците со силикон.

очи

 1. Изберете монистра со кои сакате да го декорирате вашиот полжав.
 2. Вметнете ги во жицата почнувајќи од центарот на школката и туркајќи се до крај.
 3. Свиткајте го тоа започнете малку кога ќе ги вметнете сите мониста за да не испаднат.

монистра

И ќе го имате вашиот смешен полжав подготвен за украсување на саксиите. Направете ја во саканата боја, со монистра што најмногу ви се допаѓаат и големината што најмногу одговара на вашите саксии.

полжав во саксии

Ако имате прилично голем саксија, зголемете ја големината на полжавот. Но, друга идеја што изгледа одлично е да направите неколку мали полжави и да ги закачите во истото тенџере. Доколку се со различна боја, тие се многу весели и впечатливи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.