Како да направите Дедо Мраз со фимо или полимерна глина

Дедо Мраз

Во ова туториал Јас ве учам да моделирате а Папи Ноел со фимо или полимерна глина. Може да се направи со niños И, тоа е совршено за полица или украсување на новогодишна елка ако додадете низа.

Материјали

Да го сториме Папи Ноел со фимо или полимерна глина ќе ви треба следново colores од овој материјал:

  • Црвена
  • Месо (бело + портокалово)
  • Бланко
  • Црна

Чекор по чекор

Да почнеме со тело, што едноставно ќе биде црвена топка. Хит на нозе, што ќе бидат две мали црвени топки.

тело

Да се ​​направи Пити направете две црни топчиња, превртете ги малку за да ги истегнете и залепете по една на секоја нога.

Пити

За рацете земете две црвени топчиња, исто така мора да ги истегнете и да ги залепите на грбот, како да сте потпрени наназад.

рацете

на раце тоа се две здробени топки. Треба само да ги залепите на рацете.

раце

Додадете А. бела линија на костумЗа да го направите ова, истегнете парче бела глина и залепете го на телото. Со нож направете дупки низ целата линија.

јакна

Време е да го направиме тоа Cabeza, што ќе биде топче прикачено на телото.

Cabeza

La брада малку е покомплицирано. Мора да превртите бело топче од двете страни, сè додека не создадете двојна капка или испружен лимон. Израмнете го со дланка.

брада

Залепете ја таа форма на лицето на Дедо Мраз.

pegar

Направи го уста удирајќи го ножот во брадата, и за очи Исто така, направете две дупки во секоја и залепете мала црна топка на секоја од нив.

дупки

Да се ​​симулира брилијантно на очите можете да додадете две многу помали топчиња во бело.

очи

Да го сториме Бини превртете црвена топка на страна и ќе создадете димензија. Притиснете го центарот на најгустиот дел со прстот за да создадете дупка и работете отворено додека не помислите дека е дупка доволно голема за да ја собере главата на Дедо Мраз во неа.

Бини

Залепете го Бини на главата и спуштете го клунот настрана.

ставете капа

Додадете го кинта на капа. Направете долга линија и лепете ја околу целата капа, израмнете ја малку и со ножот направете дупки како линијата на костумот.

кинта

Залепете бела топка до врвот на капа. И, конечно, со топче боја од месо малку поинтензивно од оној на лицето, залепете го во центарот на него за да направите носот.

помпа

И ќе ги имате подготвени вашите Папи Ноел за ова Божиќ.

Дедо Мраз фимо


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.