Помпони и ресни од волна и предиво

помпони и ресни од волна и предиво

Успех во правењето помпони од волна, тие се одлични и многу оригинални. Се чини дека тие не излегуваат од мода и исто така имаме се повеќе и повеќе материјали на дофат на раката за да ги направиме. Ниту, пак, не можеме без ресни да можеме да украсуваме вреќи, чанти, да правиме прстени ..., со оние светли бои што можат да бидат и при чаршии.

Со малите црвени помпони илустрирав цреши и направив приврзок за клучеви, обидот е многу лесен и ако имате какви било прашања можете да го следите нивниот туторијал чекор по чекор и со демонстративно видео.

Со цел да го прегледате видеото:

Ова се материјалите што ги користев:

 • картон
 • волна, ако е можно во ред
 • конец од типот бисер
 • молив
 • компас или нешто кружно за да се направат кругови
 • обоени орнаменти од дрвени топки за изработка на приврзоци
 • куки за правење приврзоци или приврзоци за клучеви

Да се ​​направат помпони:

Прв чекор:

Во картон цртаме два круга со компас со големината што ја сакаме, или користиме нешто тркалезно за да ги направиме.

Ние ги исекуваме круговите и ги цртаме а најмал внатрешен круг за да можеме да го исечеме. Со веќе направените дупки се сечеа страничен дел од картонот до централната дупка.

занаети со помпони и реси

Втор чекор:

Се тркаламе волната околу картонот. Обидете се да се тркалате со неколку слоеви волна, колку повеќе волна користите, толку погуста ќе биде. Кога ќе ги завршите сите можни вртења, исечете го конецот што е врзан за корпата и ставете ги ножиците помеѓу двата картони за да се исече волната.

Трет чекор:

Фаќаме долго парче волна и го ставивме помеѓу картоните да ја врзе помпоната. На овој начин ќе биде добро прикачен. Ние цврсто јазол и ако е можно со неколку јазли.

Ги одделуваме картоните и ќе можеме да видиме како изгледаше помпонот, ретушираме со ножици.

занаети со помпони и реси

Втор начин за правење помпони (мали):

Прв чекор:

Избираме мала вилушка и започнавме завиткајте ја волната околу нејзините шила. Кога ќе ја достигнеме посакуваната дебелина, го пресекуваме крајот на волната што оди кон ковчегот и го врзуваме со другиот крај од волна што беше оставен на почетокот.

Исечивме уште едно парче волна и го ставивме меѓу шила на вилушката и се тркаламе наоколу на волната што веќе беше завиткана на вилушката. Тоа силно стискаме и што дупнавме двапати. Ние ги исекуваме вишокот конци.

Втор чекор:

Ја вадиме помпоната скоро готов од вилушката и ќе го обликуваме со сечење на страните. Ние го отвораме и го обликуваме и ако е потребно ја допираме помпоната со ножиците.

занаети со помпони и реси

Да се ​​направат ресите

Прв чекор:

Отсековме а квадратно парче картон не премногу голем. Ние ја земаме конецот и почнавме да се вртиме околу него на најширокиот дел од картонот. Willе дадеме доволно кругови за да ја процениме дебелината на помпон. Ние го исекуваме конецот што е суспендиран кон кората и го вадиме врзаниот на картонот. Ние исековме парче конец доволно долго за да го замотуваме во еден од свиоците на ресната, ако може да биде двојно.

Втор чекор:

Ние земаме нишка од различна боја и ќе му вратиме во централниот, но нагорен дел од ресната. Исто така ќе го пресечеме другиот крај на ресната така што конците се суспендирани

 

Втор чекор:

Ние ја украсуваме помпон, во овој случај избрав неколку обоени дрвени топчиња. Или ќе ги поминеме нишките помеѓу дупката на топката со рака или ќе користиме игла доволно широка за да ги поминеме овие нишки помеѓу нејзината дупка, и доволно тесна за да може да помине внатре во топката. Ние исто така додаваме друга од помпоните што научивме да го правиме и конечно да го завршиме украсувањето со повеќе топки y затворање да формира другар.

Сите овие модели можете да ги направите ...

помпони и ресни од волна и предиво


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.