Специјални за денот на таткото: кутии со букви што треба да се прават со деца

Покријте ги кутиите со букви

Нема подобар подарок за татко од занает направен од неговиот син исклучиво за него. Денес ви донесов идеја за специјалниот Ден на таткото: кутии со букви што треба да се прават со деца.

Потребни материјали

За да ги креирате кутиите, ќе ви треба глина. Можете да го користите оној кој ви се допаѓа најмногу или сте оној со кој сте навикнати да работите.

На најмалите деца им препорачувам мека глина за да не им чини многу работа да ја истегнат, и на овој начин да можат да направат поголем дел од овој занает, за што станува збор.

За да ја истегнете глината, користете валјак и исечете го со нож или машина за глина, што не сече и не е опасно за најмалите.

Чекор по чекор кутии со букви што треба да се прават со деца

Ајде да видиме што мора да направите за да создадете каква било буква или број.

 1. Извадете ја глината во тенок лист.

Истегнете ја глината

 1. Исечете ја формата на буквата или бројот што сакате да ги креирате.

исечена буква

 1. Создадете линија со друго парче глина и истегнете ја подеднакво.
 2. Исечете ја линијата до ширината што ја сакате.
 3. Опкружете го писмото со линијата што штотуку ја направивте.

креирај-кутија

На некои деца им е полесно да ги сечат облиците со ножици. Тие можат да го направат тоа на овој начин без проблем.

Сечење глина со ножици

Оставете го да се исуши на воздух или да ги испече парчињата ако вашата глина е од печење. Треба да го погледнете во упатствата на пакувањето.

Кутии со букви

И кога ќе се исушат, можете да ставите што сакате внатре. Тие изгледаат одлично како организатори на биро.

Кутии со букви

Букви p клипови

Или за малите делови од полето со алатки.

Писмо со завртки

Пробајте повеќе бои или само една нијанса. Обидете се да размислите како вашиот татко би сакал дизајн и обидете се да го направите што е можно поперсонализиран. Можете дури и да насликате некои детали како точки и линии на нив со акрилна боја или трајни маркери.

Кутиите можете да ги направите со буквите што ги сакате. Јас го формирав зборот „тато“ за да ви дадам идеја за Денот на таткото, но можете да го ставите неговото име или кој било важен или значаен збор за вас. Дури и кутиите со броеви кои формираат одреден датум се многу добри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.