Ние правиме две декоративни ламби со стаклени шишиња и светлосни ламби

Кој подобар начин за рециклирање и украсување на вашиот дом на оригинален и пријатн начин? Во овој занает ви даваме две идеи да направите декоративни ламби со шишиња и предводени светла.

Подготвени сте да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ги направиме нашите украсни ламби

 • Стаклени шишиња на бои чија форма ни се допаѓа.
 • Предводени светла. Во мојот случај, јас користев светилки предводени од батерии, чија батерија е во плута. Друга опција се предводени светла што одат во приклучок. Во вториот случај, шишето треба да биде прободено на дното за да изгледа подобро, ова е причината што ја претпочитав првата опција во однос на LED диодите.
 • Pполу-про transparentирен апел, како хартија за трагање.

 Рацете на занает

 1. Првиот е добро исчистете ги шишињата внатре и надвор, елиминирање на секоја етикета или хартија што ги украсува шишињата. За ова можеме да си помогнеме со топла вода, стругалки или стругалка за целосно отстранување на лепилото.

 1. Штом шишињата се чисти, важно е нека се исушат целосно пред да продолжите. За да бидете сигурни во ова, подобро е да ги оставите наклонети неколку часа, така што целата вода внатре ќе се лизне.
 2. Следниот чекор е многу едноставен, само мораме воведе светло предводено и ставете го нашето шише на место по наш избор за да ја украсите просторијата на пример. За да му дадеме повеќе личен допир, можеме да ставиме неколку камчиња во шишето, лисја, гранки или што и да ни падне на ум.

 1. За следното шише, ќе ги следиме истите чекори, но ќе воведеме на полутранспарентна хартија дентро пред да ги вметнете LED светлата. Ова ќе предизвика ефект со светлината создавање starsвезди наместо точките на претходното шише.

И подготвени! Веќе имаме готови декоративни ламби.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.