Ние правиме едноставен ловец на соништа во форма на starвезда.

едноставен ловец на соништа

Постојат различни начини да се направат фаќачи на соништата, во овој занает ќе направиме a едноставен ловец на соништа, во која мрежата на нишки формира aвезда.

Дали си спремен?

Материјали што ќе ни бидат потребни

материјали за фаќачи на соништата

  • Un метален обрач големината што ја претпочитаме, во мојот случај решив да рециклирам нараквица што не ја користев долго време. Ако немате метален прстен, можете да го направите со жица или да направите круг со картон.
  • Теми или волна од различни бои, препорачувам да користите два тона во овој тип на сонувачи за соништа, така што крајниот резултат да биде порамномерен. За да го завиткате обрачот, препорачувам конец кој е малку густ или треба долго време да се покрие целиот обрач.
  • Монистра, пердуви, приврзоци, сè што имате за да го украсите нашиот ловец на соништа. Во мојот случај, решив да рециклирам нараквица и ѓердан.
  • Ножици и пиштол за топол лепак или некој силен лепак.

Рацете на занает

1. Првиот чекор е да изберете боја на конец за обрачот, да врзете јазол и да одите поминувајќи ја нишката низ целиот обрач додека не се покрие Во целина. Во мојот случај, решив да не го покривам воопшто затоа што ми се допаѓаше ефектот на покажување на златото на нараквицата во некои области. Ние го врзуваме јазолот и можеме да го обезбедиме јазолот со малку врел силикон пред да го пресече.

Чекор 1 фаќач на соништа

2. Со истата нишка одиме ха направете ја лентата за која подоцна ќе го обесиме ловецот на соништата. Во мојот случај, ставив многу нишки што ги врзував со јазли за да изгледа како јаже.

Чекор 2 фаќач на соништа

3. Сега ќе започнеме со мрежата на сонувачи на соништа. Избираме друга боја на конец и правиме јазол што ќе го обезбедиме со топол силикон.

Чекор 3 фаќач на соништа

4. Го започнуваме првиот круг, како што се гледа на сликата подолу. Ние ментално го делиме обрачот за да направиме 5 линии со конецот.

Чекор 4 фаќач на соништа

5. Го завршуваме кругот на истото место што го започнавме и добро ја истегнуваме конецот.

Чекор 5 фаќач на соништа

6. Ние правиме а втор круг, на ист начин, поминувајќи ја нишката во секоја од линиите на конецот што ја направивме во првиот круг. Повторно завршуваме на истото место и повторно започнуваме да правиме уште еден круг. Ако сакате да додадете украси, видете го чекор 7.

Чекор 6 фаќач на соништа

7. Ако сакаме да ставиме монистра или бисери или некој вид украс Во фаќачот на соништата, овој втор круг е совршено време да го направите тоа. Ние го поминуваме украсот низ конецот пред да го направиме враќањето на соодветната страна, се вртиме и повторно ја поминуваме конецот низ украсот и ние повлекуваме да ја затегнеме конецот. Процесот можете да го видите подолу:

Чекор 7 фаќач на соништа

 

Орнаменти за чекори 2

Орнаменти од сонувачи

8. Продолжуваме да правиме кругови на ист начин, во мојот случај имам ставено украси само во вториот круг, но ако сакате можете да ставите украси на секој круг освен последниот бидејќи ќе ставиме топка во центарот. Во последниот круг, стрЗа да го затвориме центарот, правиме последен пас како плетење, од горе надолу и се повлекуваме за да ги собереме нишките додека не добиеме малку дупка приближна големина на топката што ги избравме.

Чекор 8 фаќач на соништа

9. Поминуваме низ конецот малата топка и продолжуваме да ткаеме за да го обезбедиме во центарот пред да врзуваме јазол што можеме да го обезбедиме со малку врел силикон. Бидејќи сме со силикон, ќе видиме дали е потребно да обезбедиме повеќе дел од сонувачот. На пример, ги составив конците каде што започнуваат и завршуваат вртењата.

чекор 9 фаќач на соништа

10. Земаме А. фина нишка со ист тон како прстенот и ќе го повториме целиот процес од претходната нишка, но во овој случај нема да ставиме орнаменти. Ова е опционално, но дава многу кул допир, особено ако избереме светла и темна нишка.

чекор 10 фаќач на соништа

11. Сега е време да се договориме нишки висат од фаќачот на соништата. Можеме да направиме плетенки, да ставиме украси, пердуви, јазли, што и да помислите.

чекор 11 фаќач на соништа

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.