Ние правиме свеќа од комарец

Со добро време и особено со топлината што ја прави, комарците се поактивни. Така ќе направиме свеќа против комарец, да продолжиме да уживаме во нашите надворешни простори и / или да можеме да ги отвораме прозорците без да бидат нападнати од комарци.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата свеќа од комарец

 • Свеќи од боите што ни се допаѓаат, можете да користите остатоци од свеќи што ги имаме дома.
 • Un сад што ќе служи како калапМоже да биде картон со млеко или сок или пластично шише.
 • Un стаклена тегла
 • Етерично масло. Постојат неколку есенцијални масла кои, без комарци, можете да го изберете она што најмногу ви се допаѓа: цитронела, лимонова трева, егзотична вербена, пачули, куркума, египетски здравец, егзотичен босилек, каранфилче, син еукалиптус, машка лаванда или палмароза.
 • Стапчиња за јадење.

Рацете на занает

 1. Ставивме ниско тенџере со два прста од вода да зоврие. Addе додадеме вода во текот на целиот процес доколку е потребно.
 2. Меѓу свеќите избираме онаа која е најдолга, бидејќи од тоа ќе го извлечеме фитилот. Го ставивме ова Свеќа во стаклена тегла и ставете ја во садот со врела вода. Свеќата ќе се стопи и можеме да го земеме фитилот со стап. Го вадиме, чекаме момент да можеме да го допреме без да се запалиме и го растегнуваме така што ќе заврши со сушењето директно.

 1. Ставивме повеќе свеќи покрај онаа што веќе ја стопивме. Можеме да ги земеме фитилите и да ги зачуваме за друг занает.
 2. Контејнерот што ќе се користи како калап го пресекуваме на половина.

 1. Ја вадиме теглата со стопен восок внимавајќи да не се изгориме и ја оставаме неколку моменти да се излади малку. Ние додаваме помеѓу 10 и 20 капки есенцијално масло што го избравме и одиме наоколу за да се интегрира.

 1. Ние го истураме восокот во внатрешноста на калапот и со помош на две стапчиња за јадење го држиме фитил во центарот, осигурувајќи се дека ќе го допре дното.
 2. Го кршиме калапот и ја отстрануваме свеќата.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.