Ние правиме тетратка со рециклирање на ролна тоалетна хартија

ролна за тоалетна хартија за рециклирање бележници

Кој подобар начин да се направи А. занаетчиство ако вклучува одредено рециклирање. Во овој пост ќе ја направиме оваа тетратка со материјали што сите ги имаме дома и малку време.

Дали сакате да видите како?

Материјали за тетратки

Materialsе ви требаат материјали:

 • 1 ролна тоалетна хартија
 • Бел лепак
 • Пиштол за топол лепак (опционално)
 • Спојувач
 • Тијарес
 • Кутер
 • Две фолија
 • Парчиња картон, хартија за завиткување ...

Рацете на занает

 1. Исечете ја ролната за тоалетна хартија да го отвори како да е рамно парче картон. Преклопете го на половина и одвнатре, користејќи правило или нешто исправено, повлечете конечна линија со секачот без да поминете низ целата дебелина на ролната. Ова ќе му помогне подобро да се преклопи.
 2. Исечете ги фолиите во правоаголници кои се малку помали од самата ролна тоалетна хартија. Ставете ги заедно, преклопете ги на половина и спојувајте ги заедно во центарот. занаетчиска тетратка
 3. Залепете го магацинот на листовите веќе залепен на картонот со пиштол за топол лепак или бел лепак. занает за бележници
 4. Нанесете бел лепак однадвор од нашиот почеток на тетратка и порамнете го со хартија за завиткување или друга хартија што не е многу густа. Преклопете го навнатре.
 5. Исечете две парчиња од картон или густа хартија и ставете ја на горниот дел од деловите што сме ги свиткале навнатре во претходниот чекор.
 6. По избор, можете да ставите друго парче картон од надворешната страна на тетратката што ќе служи како корица.

Самостојна рампа за белешки

И подготвени! Да подарите, за вас, што сакате, ќе имате мала тетратка направена со работите што ги имате дома.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.