Прашка да се направи со деца

Оваа прашка е многу лесна за правење и децата ќе имаат одлично време не само да ја прават оваа активност, туку и да си играат со овој занает потоа. Материјалите што ги користат се малку и покрај тоа, децата активно ќе учествуваат во нивната реализација. Ако вашето дете е над шест години, можете да го насочите да ја извршува активноста со него со поголема автономија.

Ако е старо помалку од шест години, ќе мора да му помагате во текот на целиот процес, така што изгледа добро и нема опасност да се сече со ножици, но можете активно да учествувате во остатокот од процесот.

Што ви треба за да го направите занаетот

  • 2 картони ролни за тоалетна хартија
  • 2 балони со различна боја
  • Мала топка хартија
  • Лента за миење (по избор)

Како се прави занаетчиството

Изработката на овој занает е многу едноставна. Откако ќе ги соберете сите материјали, ќе треба да земете балони и да врзете јазол во делот каде што се врзуваат кога се надуени, но мора да го сториш тоа со балон кој се издува.

Откако ќе ги направите јазлите, исечете го секој балон на половина, како што гледате на сликата. Откако ќе се исечат, фрлете го делот каде што не е јазолот и балонскиот дел од јазолот, ставете го клин на едниот крај од картонот од ролна тоалетна хартија.

За правилно да се вклопи, можете да ставите малку вахи лента залепена на или без лепак ако имате добар лепак и балонот да не се одлепи кога си играте со него. Откако ќе стигнете до оваа точка, треба само да земете парче хартија, да направите мала топка и да играте со прашка. Ставете ја топката внатре во ролната, нежно истегнете го јазолот на балонот и ослободете го. На овој начин, хартијата ќе лета од силата на ударот и ќе биде одлично забавно да се игра како семејство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.