Помпони од предиво или волна

За украсување на вашите занаети или торба или облека, секогаш е добро да се набават нови додатоци кои даваат поинаков допир на предметите, но уште подобро е ако можете да ги направите овие додатоци со свои раце и по ваш вкус, за сето ова денес ние ви покажуваме како се прават помпони на бои.

Материјали: 

-Стати за бојата што ја сакате

-Пар ножици

-2 картонски или пластични дискови од 6 см со дупка во средината.

 

Елаборат:

Чекор 1:

Спојте ги двата картонски или пластични дискови и започнете да го поминувате предивото низ центарот со помош на игла или со прстите додека не формира целосно круг.

чекор 2:

Нежно вметнете го врвот на ножиците меѓу дисковите и исечете ги дисковите околуоколу, а потоа нежно одделете ги едните од другите без да ги извадите предивото, оставајќи ги краевите безбедни.

чекор 3:

Со парче предиво, направете јазол за да го зацврстите центарот на парчето што го имате внатре во дисковите (мора да биде цврст, можете да врзете два јазли за да го направите поотпорен)

чекор 4:

Сега можете да ги отстраните краевите на предивото од дисковите и краевите на парчето предиво со кое сте го направиле јазолот, мора да ги исечете на нивото на другите што го сочинуваат последното парче, сега излупете ги и имате една од помпоните подготвени

Советот: направете онолку колку што сакате и во боите што ги сакате, тие се корисни за правење секаков вид украси, па можете да ги направите и чувате за да создадете други занаети.

Слики: Многу корисно


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.