Макраме пердув привезок

Макраме пердув привезок

Занаетчиството е во мода, за среќа. Сè повеќе луѓе се залагаат за создавање на свои додатоци, облека и секакви предмети. Со традиционални техники како капчиња или макраме, можеме да направиме предмети исто толку забавни како овој привезок со пердуви од макрама.

Ова пенкало се прави брзо и лесно, многу ефикасно и може да се користи за многу додатоци. Од мали обетки до големи пердуви со кои ќе ја декорирате секоја просторија во куќата. Резултатот е секогаш забавен и оригинален. Дали сакате да научите како да го направите овој привезок од макраме пердуви? Веднаш ќе ти покажам.

Макраме пердув привезок

Ова се материјалите Што ќе ни треба:

 • Памучна нишка повеќежичен
 • Un Метро
 • Тијарес
 • Un проблеми
 • Карабин со клучеви

чекор 1

Прво мораме исечете лента од памук околу 17 сантиметри. Ќе треба да исечеме и 14 ленти од приближно 10 сантиметри.

чекор 2

Вметнете ја најдолгата лента низ дупката од карабинот, се превиткуваме на себе. На секој крај ставаме лента со селотејп за да ја олесниме работата.

чекор 3

Сега мораме свиткајте една од кратките ленти и ставете под основата по сликата.

чекор 4

Ајде сега поминете уште една лента од спротивната страна, виткаме и вметнуваме низ лакот што го формираме од спротивната страна.

чекор 5

Повлекуваме од двете страни додека основниот јазол не е добро затегнат.

чекор 6

Ги повторуваме чекорите со сите жици, прилагодувајќи ги јазлите така што сите добро се вклопуваат заедно.

чекор 7

Сега треба да го чешламе секое праменче памук. Внимателно ќе ги одвоиме жиците додека не се сите добро развлечени и одделени еден од друг.

чекор 8

Откако добро ќе ги исчешламе прамените, само треба малку по малку да сечеме додека не ја добиеме посакуваната форма. Ги сечеме страните додека не се остави обликот на пенкалото. Како трик, доколку сакате памучните прамени да бидат поодредени, можете да ги намокрите и да ги оставите да се исушат добро испружени на рамна површина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.